Oosit kriyoprezervasyonu ya da daha yaygın olarak bilinen yumurta dondurma, kadınların “biyolojik saati” durdurması için harika bir fırsattır.

Bir kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta sayısı, o kadının annesinin rahmında fetüs olduğu zaman ortaya çıkar Gebelikte yirminci haftada kadınların yumurtalıklarında 6.000.000 yumurta vardır 20 hafta sonra, o bebek kız doğduğunda, yumurta sayısı dört milyondan iki milyona düşer Doğduğu günden, bir kızın ilk döneminin gününe kadar, bu 2 milyon yumurtanın% 75’i kaybolur. Hayatlarının geri kalan üreme safhası için yaklaşık 500.000 yumurta bırakır Üreme ömrü kabaca 500 ay sürer ve her ay bir kadın normalde 1 yumurta bırakır. Bu nedenle, eğer 500 ay boyunca 500.000 yumurta varsa, ayda bir tane olmak üzere 1.000 yumurta tüketilmesi gerektiği düşünülür. Maalesef kadınların bedenleri, üreme ilk yıllarında aylık 1.000’den fazla yumurta kullanıyor ve daha sonraki üreme yıllarında ayda 1000’den daha az yumurta kullanıyorlar.

Yumurta arzındaki bu hızlanan düşme gebeliğin doğal bir düşüşe neden olduğu yaşta görülür gebelikteki bu düşüş 26 ile 32 yaş arasında istatistiksel olarak belirgindir. 35 yaşındaki düşüş önemli derecede ivme kazanıyor ve 40 yaşına gelindiğinde, kadınların doğurganlık oranı 20 yaşın başındaki oranının kabaca% 10’udur.

Neyse ki, yumurta dondurma doğurganlığın doğal düşüşüne alternatif oluşturmaktadır. Yumurta dondurma ile, bir kadın yumurtalıkları uyarmak için aynı anda birden fazla yumurta üretmek için ilaç kullanır. Bu ilaç, 8-10 gün boyunca günlük olarak alınan enjekte edilebilir hormonları içerir. Yumurtalar hazır olduğunda, hafif anestezi altında yapılan kısa bir aspirasyon prosedürü ile yumurtalıklardan çıkarılırlar. Çıkarıldıktan sonra, yumurtalar özel bir sıvı ortamda hazırlanır ve ardından vitrifikasyon adı verilen bir yöntemle hızlıca dondurulur. Donmuş yumurta daha sonra hasta kullanıma hazır olana kadar laboratuarda saklanır. Bazen bu zaman periyodu 1 ay gibi kısa bir sürede ancak, potansiyel olarak yıllarca yıllar sürebilir.

Yumurta dondurma yeni bir teknoloji değilken, yumurta dondurma biçiminde doğan ilk bebek 1986’da gerçekleşirken, 2000’li yılların başlarında vitrifikasyonun ortaya çıkışı sürecin verimliliğini büyük ölçüde geliştirdi. Ayrıca, yumurtanın dondurulması nedeniyle doğan bebek sayısı nispeten az olmakla birlikte, 2012 yılı itibarıyla yaklaşık 1.000 olan bu bebeklerin çalışmaları, standart IVF yoluyla doğan bebeklere kıyasla, herhangi bir güvenlik farkı bulamamıştır.

Yumurta dondurma ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişime geçin, doktorlarımız sizinle konuşmaktan memnuniyet duyacaktır.

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?