Sağlıklı ve rahat gebelik için yapmanız gerekenler nelerdir?

Sağlıklı ve konforlu gebelik geçirmek için aşağıdaki tüyolara kulak vermenizi öneririz.

Yeme alışkanlıklarını yeniden düzenleme

Yeme alışkanlıklarını doğum sürecine göre yeniden tasarlamanız gerekmektedir. Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık periyodunda anne adayları kokulara karşı aşırı duyarlıdır ve bu nedenle bulantı ve kusma şikayetleri yaşarlar. Sık sık ve küçük porsiyonlarla yemek, gece saatlerinde protein ağırlıklı hafif yiyecekler tüketmek, kafeinli içecekleri mümkün olduğu kadar azaltmak, yatak odanızda mutlaka su bulundurmayı unutmamak, sabahları tuzlu ve organik yemişleri tercih etmek, hamilelik sürecinde yeme alışkanlıklarınızı yeniden revize etmeniz rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Yaşamanızın her periyodunda kilo kontrolü

Özellikle gebelik sürecinde kilo kontrülü çok önemlidir. Fazla yağlı ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Unutmayınız ki kilosuna dikkat etmeyerek obez olan  anne adaylarının bebeklerinde de gelecekte benzer bir durumla karşılaşma olasılıkları, tip 2 diyabetli bebekler doğurma olasılıkları sağlıklı beslenen hamilere göre daha çoktur. Ayrıca obezitesi olan anne adaylarının prematüre bebek doğurma olasılığı yüksektir.

Düzenli egzersiz

Konusunda uzman egzersiz eğitmeniyle kombine edilmiş spor, doğum sürecinde yaşamınızı kolaylaştıracak etkenlerden biridir. Bebeğinizi karnınızda taşırken konforlu bir yaşam stili sağlayıp, aynı zamanda doğum sürecinin de rahatlıkla atlatılması açısından yürüyüş, yoga ve meditasyon gibi hafif egzersizler yapmanız oldukça önemli.

Özellikle uzun yol seyahati yapmak durumda kalan hamileler en fazla 6 saat oturarak, ara ara temiz hava alacak şekilde molalar vermeli.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?