Geçmiş yıllarda infertilite yani kısırlık sebebinin altında sadece kadınlara ait olduğu düşünülse de günümüzde erkeğin de bu soruna sahip olabileceği görüldü.
Hormonların yapı taşları yediklerimizle geldiğinden sperm ve yumurtaları serbest radikallerden koruyacak antioksidanları da yediklerimizden alırız.
Ebeveynlerin çocuk sahibi olmaları için oldukça önemli kriterlerden biri de erkeklerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam stilleri . Yapılan araştırmalar sonucunda, fazla kilolu olan erkeklerde sperm sayısının azaldığı ve çocuk sahibi olmak için geçen sürenin uzadığı tespit edildi. Alkol ve sigara tüketimi, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, steroid kullanımı gibi sebepler sürecin uzun olmasını etkileyen faktörler arasında sayabiliriz.
Beslenmenin ve yaşam stilinin doğacak bebeğin ilerleyen dönemlerde de biyolojik açıdan etkilediği kanıtlanmıştır. Erkeklerin kısırlığı önlemesi için bazı ipuçlarını paylaşıyoruz;
Mevsiminde taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmeli,
Kompleks karbonhidratları tercih etmeye çalışılmalı. Tam buğday veya çavdar ekmeği, tam buğdaylı makarna, bulgur pilavı, mevsim sebzeleri, yulaf ezmesi lif açısından zenginken, kan şekerini dengeli yükseltecek karbonhidrat kaynaklarıdır. Beslenmede bu gıdalara sıkça yer verilmeli.
Taze balık ve organik tavuk tüketmeye özen gösterilmeli. Kırmızı etin görünen yağlı kısımları tüketilmemeli.
Haftada 200 dakika egzersize zaman ayrılmalı. Bunu 30 dakika tempolu yürüyüş olarak her güne yayılmalı.
İdeal kilona ulaşmaya çalışılmalı. Ne çok zayıf ol ne de fazla kilolu. Her iki durumun da bedenini etkilediği unutulmamalı.
Alkol ve sigara gibi sağlıksız alışkanlıklara son verilmeli.
Gün içinde kilon başına en az 30 ml su iç. 60 kg olan bir kadının vücudunun metabolik işlevlerini yerine getirebilmesi için en az 2 litre su içmesi gerekmekte olduğu unutulmamalı.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?