Üremeye Yardımcı Teknoloji ve Tedaviler (ART) yardımıyla doğan çocuklardaki uzun vadeli kanser gelişme riskinin yapılan yeni bir çalışma sonucuna göre gerek genel popülasyondaki gerekse kısırlık nedeniyle diğer tedavi yöntemleri sonrası dünyaya gelen çocuklarla karşılaştırıldığında daha riskli görülmemiştir..

Bu konu ile ilgili çalışmada, 47.690 çocuğun incelenmesi, Human Reproduction dergisinde yayınlandı. B çalışma son derece önemli idi çünkü şu ana kadar, tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen çocuklarda, kanser riskinin daha fazla olup olmadığına dair çelişkili kanıtlar vardı. Bu çalışmadaki çocuklar ortalama olarak 21 yıl izlendi, bu da bu çocuklarda elde edilen sonuçları bu kadar uzun bir süre boyunca karşılaştıran ilk çalışma özelliğinde idi.

Bu bilimsel çalışmanın verilerini açıklayan Dr. Spaan, şunları aktardı: “Analize dahil edilen 47.690 çocuğun arasında 231’inin kanser hücresi geliştirdiğini tespit ettik. Bu sonuçları etkileyebilecek faktörleri değerlendirildikten sonra, infertilite tedavisi sonucunda başarıya ulaşmış ebeveynlerin bebekleri ile doğal yollarla doğum yapan ailelerin bebekleri arasında kanser riski yaşama olasılığı, tüp bebek tedavisi sonrası dünyaya gelen bebeklerde artmış kanser riski görülmemiştir.

Science Daily dergisinden çevrilmiştir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?