Ünlü ingiliz mizah grubu Monty Python’nun, çevirdikleri The Meaning of Life filminde yer alan bir müzik parçasının sözlerinde her sperm hücresi kutsaldır ve boşa harcanmaması gerekir der. Bu ifade size de tebessüm ettiriyorsa, siz de, bizim gibi benzer bir algıdasınız demektir.. Aslında, ortalama bir erkek, bir ömür boyunca kabaca 525 milyar sperm hücresi üretir ve bir ayda ortalama bir milyar kadar sperm tüketir. Sağlıklı bir yetişkin erkek, tek bir boşalma içinde 40 milyon ile 1.2 milyar arasında sperm hücresi salıverebilir.

Buna karşılık, kadınlar ortalama 2 milyon yumurta folikülü ile doğar, bu da yumurtalara neden olan üreme yapılarıdır. Ergenlik ile, bu foliküllerin çoğu kapanır ve sadece yaklaşık 450’si döllenme için olgunlaşmış yumurtaları serbest bırakır. Buna rağmen, bebek sahibi olmak için bir sperm ve yumurtanın döllenmesi gerekirken neden bir erkek bu kadar fazla sperm tüketir? 

Bunun yararlı yanları olabilir mi?
Bu ikilemin temel sebebi “sperm rekabetidir”. Cinsiyetlerin başlangıcından beri, erkekler kendi spermlerinin çoğunu olabildiğince verimli bir yumurtaya aktarmak için birbirleriyle yarış içinde yaşarlar. Bu tür bir rekabet, herhangi bir türün erkekleri için evrimsel bir zorunluluktur.

Rakibin spermi bir yumurtayı döllerse, o zaman genlerinizi aktarma fırsatı ortadan kaybolur. 

Alıntıdır: https://amp.livescience.com/32437-why-are-250-million-sperm-cells-released-during-sex.html

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?