Boxer’dan şaşmayın: Giydiğiniz iç çamaşırın sperm sayısına etkisi var.     
İnsan Üremesi’nde yayınlanan araştırma metni, boxer giyen erkeklerin, slip gibi dar iç çamaşırı giyenlere kıyasla daha yüksek sperm konsantrasyonlarına sahip olduğunu açıkça ortaya koyuyor.
Human Reproduction dergisinde yayınlanan bu yeni araştırma bu konuda yapılan daha önceki araştırmalara göre, daha fazla erkek katılımcı sayısı (656) ve üreme hormonu seviyeleri,FSH, sperm, DNA hasarı gibi çeşitli testiküler fonksiyon göstergelerine ilişkin bilgileri içerdiği için daha farklı ve kapsamlı bir yol izlemiştir. Dar iç çamaşırı, FSH, sperm üretimini uyarır ve skrotal sıcaklıkların artması nedeniyle sperm sayımlarının ve konsantrasyonunun azalmasına neden olabilir. Yumurtalıklardaki sıcaklığının fazla yükselmesi halinde geri dönüşümsüz zararlar oluşabilir. Yumurtalıklar ne kadar serinse oluşacak spermler o kadar sağlıklıdır. Semen kalitesindeki geleneksel, dar bakış açısının ötesine geçen ve üreme hormonları, sperm DNA hasarı gibi çeşitli testis fonksiyon göstergelerine ilişkin bilgileri içeren ilk araştırma olma özelliğine sahip bu çalışma sonucunda ortaya çıkan veriler, boxer şort giyen erkeklerde % 25 daha yüksek sperm konsantrasyonu,% 17 daha fazla toplam sperm sayısı,% 33 daha fazla hareketli sperm ve % 14 daha düşük FSH düzeyleri, genellikle boksör kullanmayan erkeklere göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Boxer şort giyen erkekler ile dar iç çamaşırı giyen erkekler arasındaki en büyük fark sperm konsantrasyonunda görülmüştür.
Dr Mínguez-Alarcón, erkek testis fonksiyonunu iyileştirmek için bokser giyilmesinin önemine vurgu yaparak, hipotalamus salınımını arttırmak için gonadotropin, testislerde etkili olan ve artan FSH seviyelerinin artmasıyla doğru orantılı olduğunu belirtti.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?