Hamilelik Döneminde Yaz Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler: Güneşlenmek…
Yaz mevsiminde yaşanan hamileliklerde sıcak ve nemli geçen günler özellikle gebeliğinin son aylarında olan anne adaylarına sıkıntılı günler yaşatabilir. Ancak yapılan araştırmaların güneş ışığının hamile kadınlar için çok yararlı olduğunu gösteriyor.
D Vitamini Kaynağı Güneş…
Güneş ışığının yapısında bulunan ve de cilt dokusunda aktif hale gelen bir takım vitaminler ve de mineraller bulunmaktadır. Özellikle bu vitaminlerden en önemlisi olan D vitamini esas olarak bağırsaklardan kalsiyum ve fosfor emilimini arttırarak, hamilelikte artan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlar. D vitamini aynı zamanda kalsiyumun kemik dokusuna yerleşmesini sağlayarak kemik yapılaşmasından da sorumludur. Güneş ışığında bulunan UVB(ultraviyole B) ışınları cilt dokusunda D vitamini yapımını arttırarak hamilelik boyunca daha çok ihtiyaç duyulan bu vitaminin eksikliğinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi sayesinde hem anne adayının hem de bebeğin ihtiyacı olan D vitamini karşılanmış olmaktadır.
Yaz Aylarında Hangi Saatler Güneşe Çıkılmalı?
Bronzlaşmak sebebiyle yanlış saatlerde güneşin altında kalmak zararlıdır, uzun süre aşırı sıcaklarda durmak düşük riski yaratır ayrıca güneşin ışınları ve kumsallardan yansıyan sıcaklıklar sıcak çarpmasına neden olabilmektedir.
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneşe çıkılan saat çok önemlidir. Sabah saat 10’dan önce ya da akşamüstü 16.00’dan sonra güneşe çıkılmalı, kesinlikle 11.00-14.00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalıdır. Bu saatler arasında hamilelerin güneş ışığına direkt maruz kalmamaları gerekir.
Gebelik Döneminde Kış Aylarında Güneşten Faydalanmak Önemli
Hamilelik dönemi kış ayına denk geliyorsa, yeterli D vitamini için günde 2 defa 15 dakikalık yüz ve kolların açıkta olduğu şekilde güneş banyosu yapmak yeterlidir. Yine de hamilelik sürecini takip ettiğiniz doktorunuzun tavsiyesi edebileceği D vitamini takviyesi almanızda faydalı olacaktır.
Yaz Sıcağıyla Beraber Dehidrasyon ve Susuzluk
Güneşte normalden daha fazla sıvı kaybı yaşanması, hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bundan dolayı, gebelerin su tüketimine hem kendileri hem de bebekleri için ekstra önem vermeleri gerekmektedir. Hamileyken güneşlenmek doğru zamanda olduğu müddetçe bebek için de oldukça faydalıdır. Güneş ışınlarına direkt maruz kalmadan gölgede güneşlenmek bebeğe zarar vermez.
Güneş Losyonu Kullanmak Zararlı Mı?
Hamilelikte ise salınan hormonlar neticesinde güneşe duyarlılık artar. MSH (Melanin Stimulan Hormon) artışına bağlı olarak vücudun karın, yüz, genital bölge ve bacaklar gibi belirli bölgelerinde pigment artışına bağlı olarak esmerleşme görülebilir. Bu duruma “cildin hiperpigmentasyon”u adı verilmektedir. Güneşten yararlanırken Güneş Losyonu kullanmak gerekmektedir. Losyonlarda bulunan DHA 3 karbonlu bir şekerdir ve toksit madde içermez. Hamilelik döneminde bu losyonların kullanımı güvenlidir. Bronzlaştırıcı losyonlar güneşten koruma özelliğine sahip olmadıkları için en az 30 koruma faktörlü güneş losyonları kullanılmalıdır.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?