Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ilişki sırasında bir kişiden diğerine bulaşan enfeksiyonlardır.Oldukça yaygın olan bu enfeksiyonlar olduğu kişide semptom (belirti) vermeyebilir. Cinsel yolla bulaşanbu hastalıklar tehlikeli olabilir, ancak düzenli kontrol ve testlerle cinsel yolla hastalık bulaşmasının önüne geçilebilir ve tedbir alınabilir. Bu sayede, çoğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavi edilmesi kolaylıkla sağlanır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir kısmı tedavi edilmezlerse infertiliteye neden olabilir, kadın ve erkek üreme organlarında kalıcı hasara yol açabilirler.
Klamidya
Chlamydia trachomatis adı verilen bir bakterinin sorumlu olduğu ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların içinde en sık görülen Klamidya, antibiyotik ilacı ile kolayca tedavi edilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir ve klamidyası olan çoğu insan herhangi bir semptom göstermez.
Genital siğiller
Human Papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğu genellikle genital bölgede ortaya çıkan lezyonlar olan Genital siğiller yaygındır. Genital siğiller sinir bozucu olabilir, ancak tedavi edilebilir ve tehlikeli değildir.

 

Belsoğukluğu (Gonore)
Gonore, cinsel temasla bulaşan erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır.
 
Hepatit B ve Hepatitis C
Hepatit B ve Hepatitis C, karaciğer hastalığına neden olabilen bir enfeksiyonlardır. Cinsel yolla yayılabilirler. Hepatit B nin aşısı vardır, Hepatit B aşısı alarak ve prezervatif kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz.
Oral ve Genital Herpes
Herpes virüsünün deri yoluyla bulaşması sonucu gelişen ve ömür boyu tekrar edebilen viral bir enfeksiyondur. Herpes can sıkıcı ve acı verici olabilir, ancak genellikle ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz.
HIV ve Aids
HIV, AIDS’e neden olan virüsdür. Bağışıklık sisteminize zarar verir, hastalanmanızı kolaylaştırır. HIV cinsel ilişki sırasında yayılır, ancak prezervatifler sizi korumaya yardımcı olabilir.
 
İnsan Papilloma Virüsü (HPV)
HPV, insan papillom virüsüdür. En yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. HPV genellikle zararsızdır ve kendi kendine gider, ancak bazı tipler kansere veya genital siğillere yol açabilir.
 
Molluscum contagiosum
Ciltte veya çok nadiren ağız içi veya vajina gibi müköz membranlarda görülen, özellikle de cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.
 
Kasık biti
Kasık biti, (phthirus pubis) kasık bölgesindeki kıllara ve kıl köklerine yerleşen, vücuttaki kanı emerek beslenen, 1-4 milimetre uzunluğunda sivri kafalı bir parazittir. Kasık bitinin bulaşması genellikle cinsel ilişkiden sonra olmaktadır.
Kasık biti yalnızca kötü hijyenik neden olmaz. Enfekte olmuş bir kişi ile yakın temas ile sağlıklı ve temiz kişi iletilebilir.
 
Uyuz
Uyuz, küçük parazitlerin neden olduğu kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle cinsel ilişki sırasında deriden cilt temasından geçer. Uyuzlar tehlikeli değildir ve tedavi edilebilir.
Frengi
Sifiliz, cinsiyete yayılan yaygın bir bakteriyel enfeksiyondur. Sifiliz antibiyotik ilacıyla kolayca tedavi edilebilir, ancak tedavi edilmezseniz kalıcı hasarlara neden olabilir.
Trichomoniyazis
Kadınlarda vaginal akıntı yapan enfeksiyonlardan birisi de trichomonas vaginitidir. Trichomonas vaginalis, insanın ürogenital sistemine yerleşen kamçılı bir protozoon olup, parazitliğine trikomoniyaz adı verilir. Trikomoniyazis toplumda sık görülen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Parazitin kaynağı enfeksiyonlu erkek ve kadınlardır.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?