Paniğe kapılmamak için bekar kadınlar yumurtalarını donduruyor !

Human Fertility dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre bekar kadınların çoğu ebeveyn olma şansını tıbbi nedenlerden değil, yanlış bir karar verme riskini ortadan kaldıracak ve acil anne olma zorunluluğunu ortadan kaldırmak için yumurtalarını donduruyor. Kadınlar “nefes alacak” bir zamana sahip olmak ve panikle anne olma zorunluluğu durumunda olmamak istiyorlar

Çoğunlukla eş seçimlerinin genetik kodlamalar ile bağlantılı olduğu ve bazen akılllıca tercihlerin bu nedenden kaynaklı yapılamadığı, hastalık vb. sebepler gibi medikal sorunlardan ötürü değil de yanlış eş seçimine eğilimden ötürü ertelenen ebeveyn olma durumunun panik yaratması sonucu yumurta dondurma işlemine karar verildiğini göstermiştir.

Yumurta dondurma seçiminin yapılmasının en genel nedeni, uygun eşin bulunamamasından kaynaklanmaktadır ya da baba rolünü üstlenecek birey ile ilişki sırasında ara verilmesi esnasında gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir.

Geleceğin çoğu anne adayı, yumurtalarını dondururken, bebek sahibi olma konusunda umutsuz düşüncelere sahipken, doğru aday ile karşılaşarak ileride ebeveyn olma isteklerini de dile getiriyorlardı. Pek çok aday, aslında yumurtalarının dondurulması yerine rolü üstlenecek uygun eş adayı ile ebeveyn olmayı daha çok tercih ettiklerini de belirtiyor.

Öte yandan yumurta dondurma işlemine talep 37 yaş civarında seyrederken, işlem öncesi ya da sonrasında kadınların bu duygusal anlarını doktorları ile pek paylaşmadıklarından net veri elde edilmemiştir. Özellikle Avrupa’da yumurta dondurma işlemi artarken, bu konuda devletin ya da özel şirketlerin destekleyici programlar ile kampanyalar yapması önemlidir.

Yumurtalarını donduran kadınlar, gelecekte kendi genlerinden dünyaya gelen bir bebekleri olma umudunu taşıyorlar. Bu nedenle zamanın acımasız etkilerine müdahale etme şansları olduğunu düşünüyorlar. Bu durum çerçevesinde, konusunda uzman ve güvenilir bir doktor ile görüşerek dondurma işlemi süreçlerinde medikal ve duygusal yaşanacaklar aynı zaman bütçe ve tüp bebek tedavisi hakkında da bilgi edinilmesi gerekmektedir. Yumurta dondurma işlemi ve Tüp bebek tedavisinde tecrübe sahibi bir doktor ve uzman kadroyla görüşen anne adayları kararlarını doğru şekilde verecek ve bu süreci en kolay şekilde atlatacaklardır.

Alıntıdır: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181101133801.htm

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?