Üreme ve Çay Hakkında BilinmeyenlerÇayın çok uzun bir tarihi bir geçmişi vardır. Dünyadaki en çok tüketilen ikinci içeceği olan çay, tıbbi, ritüellerin bir parçası ve günün keyfini çıkarmanın  bir yolu olarak kullanılmaktadır.

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, çay yudumlamaya devam edip etmemeniz gerektiğine dair birbiriyle çelişen bilgiler mevcut. Çaydan tamamen kaçınılması gerektiğine inanan da var, aksine üremeyi artırmakta önemli bir rol oynayabileceğine inanan da.

Çay nedir?

Genellikle çay dediğimiz zaman, herhangi bir sayıda yaprak, çiçek, sap, tohum veya kökü ile su kaynatarak yapılan bir içecek hakkında konuşuyoruz. Ancak teknik olarak, sadece Camellia sinensis ve yapraklarından yapılan içecekler gerçek çaylardır.

Araştırmalar çay ve üreme hakkında ne diyor?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, araştırma çalışmaları literatürde çelişen bilgilerle doludur. 2012’de, üreme ya da doğum kontrolü ile ilgili ilaç gibi herhangi bir sınırlama almayan 3600’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, günde iki ya da daha fazla bardak çay içen kadınların hamileliğe daha kısa olduğunu eriştiği, sodanın ise kadınların gebe kalması için gereken süreyi artırdığı gözlemlenmiştir. Çay içenlerin üremelerini iyileştiren ve doğurganlığı artıran bir yaşam stiline sahip olduğu anlaşılmıştır.

1998 yılında araştırmacılar farklı kafeinli içeceklerin kadınların doğurganlıklarını nasıl etkilediğini belirlemek için bir dizi araştırma yapmış ve bu araştırmalar sonucunda: Gün içinde en az 1/2 bardak çay içtiğini bildiren kadınların, diğer içmeyen kadınlara kıyasla gebe kalma olasılığı daha yüksek olduğunu değerlendirmişlerdir.

Başka bir diğer çalışmada ise, kahve ve çaya eşlik eden sigarayı kullanan kadınların doğurganlık oranlarını olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, 2015’te yapılan bir araştırmaya göre,Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda, çay içenlerin üremelerinde daha az sayıda başarı yakalanmıştır. Bunun yanında bu çalışmaya ait bazı kriterleri açısından yeterli bulunmamıştır.

2004’te yayınlanan bir başka çalışmada, günde 6 bardağı aşan çay tüketiminin gebe kalmayı olumsuz etkilediği anlaşılmıştır. Buna rağmen çayın üremeye direkt etkisinin olup olmadığını gözlemleyerek net sonuca ulaşmak kolay değildir..

Genel olarak veriler, çayın uygun miktarlarda tüketilmesinin üremeyi olumsuz etkilemek yerine bilakis olumlu etkilediği görülmektedir. Yaklaşık 300 mg’dan daha az kafeine eşdeğer siyah çay, beyaz çay, veya yeşil çay tüketilmesinde sorun yoktur.

Üreme ve Çayın Sağlığa Faydaları

  • Antioksidan
  • Stres azaltma
  • Kan Şekeri dengeleme
  • Üremeyi artırma

Gebe kalmaya çalışıyorum, hangi çay ya da türevlerinden kaçınmalıyım?

Gereğinden fazla çay

Şifalı otlar

Bu konularda konusunda uzman ve güvenilir doktorlar ile görüşmeniz size en doğru yanıtı verecektir.

Bununla birlikte, doğru miktarlarda tüketilen çay ve türevleri üremenize olumsuz etki etmeyeceği anlaşılmıştır.

Kaynak: https://fertilityroad.com/tea-and-your-fertility/

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?