IVF başarı oranlarının  arttırmak için semendeki en hareketli spermi seçecek yollar aranmakta. Bugün sperm seçiminde kullanılan teknikler hem yeterince yeterli olamamakta  hem de sperm başında yer alan DNA da kırılmalara yol açabilmektedir. Bilim adamları sperm seçiminde alternatif bir mekanizma geliştirdiler. Bu yöntemin avantajları arasında spermlerin daha az genetik zarar görmesi, daha hızlı sonuca gidilmesi  ve daha ucuz olması gösterilmekte.

Florida Atlantic Üniversitesi’nde geliştirilen bir mikroçip daha hızlı, daha ucuz ve daha az DNA zararı veren bir çeşit sperm yarışı sağlayacak.

Dr. Ataei, tüp bebek merkezlerinde, prosedürlerin ayrılmaz bir parçası, semenden hareketli ve morfolojik olarak normal canlı spermlerin izole edilmesi, sağlıklı embriyo oluşumu şansını arttırdığını vurguluyor.

Mevcut yöntemler ile çeşitli santrifüj işlemin maruz kalarak elde edilen hareketli spermlerde ister istemez hasarlar oluşabileceğini ve bununda embriyo gelişimine etki edebileceğini savunuyor Dr. Ataei.

Amerika Birleşik Devletlerinde 35 yaşın altındaki kadınlarda, tek bir tüp bebek tedavisinin canlı doğum ile sonuçlanması için sadece yüzde 21,5’lik bir şans vardır. ABD’deki her IVF tedavisinde ortalama 10.000 – 15.000 ABD Doları tutarında, bu, doğurganlık problemleri yaşayan pek çok çiftin maddi ve duygusal olarak yük getirmektedir.

Ataei’nin geliştirdiği cihazı, daha hızlı spermleri  herhangi bir santrifüj aşamasında zarar vermeden seçmeyi başarıyor. Cihaz yardımıyla, spermin, belirli akış hızlarında zıt bir sıvı akışına karşı yüzdüğü gözleminden yararlanır. Mikroçip, diğer ekipman kullanılmadan sıvı akışı üreten hidrostatik basıncı başlatmak için tasarlanmıştır.

Dr. Ataei cihazı ile ilgili şunları söylüyür:

“Başka hiçbir cihaz bu şekilde akışı oluşturmaz ve cihazımızın kullanımı çok daha kolaydır”

“45 dakika sonra numuneyi üst toplama odasından alıyoruz ve spermin hızını, DNA fragmantasyonuna sahip olup olmadığını ve bunun santrifüjleme gibi mevcut yöntemlerle karşılaştırıldığında oranının ne olduğunu gözlemlemeye ve analiz etmeye başlıyoruz”

“Spesifik bir akış hızında, en hareketli spermleri en yüksek motiliteye sahip olduğunu bulduk.”

“Bu cihazın klinik kullanım potansiyeli olduğunu düşünüyorum.” diyor.

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190304095727.htm

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?