Anne ve babaların bebeklerini yetiştirirken ortak söylemleri, daha önce bu duyguya benzer bir deneyimi tatmadıkları yönünde. Birey yetiştirmek oldukça meşakatli bir süreç olmak ile birlikte belki de yaşamdaki en tatmin edici ve eşi benzeri olmayan tecrübesi.

Peki, geleceğin bireylerini yetiştirirken referans alabileceğiniz kişiler kimler olmalı? Bu noktada kitaplar yardımımıza koşuyor.

Gebelik döneminde doğacak bebeğinizi yetiştirirken rehberlik edecek kitap önerimiz; Dramasız Disiplin’in yazarı, Kaliforniya’da İletişim Merkezi ve Oyun Enstitüsü Kurucusu, nöro-psikiyatrist  Daniel J. Siegel ve  Harvard ve Ucla Üniversitelerinde çocuk ve yetişkin psikiyatrisi hakkında eğitim veren ödüllü klinik Profesör Tina Payne Bryson’ın eşsiz kitabı, Bütün Beyinli Çocuk. Çocukların duygusal zekasının gelişimine yardımcı olacak, kolay anlaşılır ve ustalıkla hazırlanmış bir kılavuz niteliğinde olan bu kitap ile fevkalade yöntemler keşfedeceksiniz.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz bir mağazanın ortasında öfke nöbeti geçiriyor. Anaokuluna giden çocuğunuz giyinmeyi reddediyor. Beşinci sınıf öğrencisi olan çocuğunuz arkadaşlarıyla bahçede oynamak yerine bir bankta oturmuş ağlıyor. Çocuklar sanki anlaşmış gibi anne-babalarının hayatlarını çekilmez hale getirmek zorundalar mı? Elbette hayır – size çıkış noktasını söyleyecek tek şey onların gelişen beyinleridir.

Çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan “beynin üst katı”, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam eder. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocuklarınızın kontrolden çıkması ya da öyle hissetmesi boşuna değil. Bu buluşları her gün uygulayarak bir taşkınlığı, kavgayı ya da korkuyu, çocuğunuzun beyni ile bağlantı kurabilmek ve hayati gelişimine katkıda bulunabilmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?