Menopoz nedir?
Menopoz, son regl kanaması olarak kabul edilir. Bir kadının 12 ay kesintisiz regl olmaması kesin olarak menopoza girdiğinin göstergesidir. Ortalama 40 yaş ile 55 yaşa kadar geçen süre içerisinde görülen regl düzensizlikleri ile menopoz süreci kendini gösterir. Menopoz süreci sonrasında regl kanaması tamamen biter.
Erken menopoz nedir?
 
Halk arasında yaygın bilinen adıyla erken menopoz yani 40 yaş öncesi gerçekleşen menopoz, prematür over olarak adlandırılır.
Menopoz sürecinde yapılan tedaviler nelerdir?
Hormon replasman tedavisi (HRT) ile menopoz sürecinde östrojen hormonu eksikliğiyle yaşanan şiddetli ateş basmaları etkili bir şekilde giderilebilir. Hormon replasman tedavisinde çoğu durumda östrojen ve östrojen hormon tedavisinin tek başına verilmesi durumunda artan rahim kanseri riskinin bertaraf edilmesi amacıyla da progesteron hormonları birlikte verilmektedir. HRT planlandığında; kapsamlı bir jinekolojik muayene, pap-smear, organların işlevlerinin iyi olduğunu gösteren çeşitli kan ve idrar incelemeleri, mamografi ve meme ultrasonografisi kesinlikle yapılmasını öneriyoruz. Ek olarak kemik yoğunluğu ölçümü de bunlara eklenmesi önemli.
Şikayeti olmayan kadınlara rutin hormon tedavisi genellikle önermemekteyiz.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?