GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİ BU ACIMASIZLIĞA ÇARE BULDU!

Bir zamanla koca kalpli küçük bir kız, rüyasında bir prenses olacağını ve onu büyüleyecek bir prensle tanışacağını görür. Rüyasında, büyülendiği prens ile bir şatoda yaşadığını ve  küçük prenses ve prenslere sahip olduğunu da görür. Zaman geçer, koca kalpli bu küçük kız büyür. Üniversiteye gider ve doktor, avukat ya da büyük bir şirketin yöneticisi pozisyonunda bir kariyere odaklanır. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra sevgisini paylaşacağı prensin güven dolu kollarında hayat bulacağı günlerin arzusunu da yüreğinde taşımaktadır. Bu hikaye kulağa bir masal gibi geliyor değil mi? Bugünün koşullarında kadınların bir çoğu her ikisine de yani başarılı bir kariyere ve huzur bulduğu bir aileye sahip olmayı seçiyor.

Ancak anne olmak ve mutlu bir evliliğe sahip olabilmek için  hayat akışını ve zamanı kendi istediği doğrultuda yönetmek her zaman herkes için mümkün olmayabiliyor. Bunun için kaygılanmaya gerek yok!  “Vitrifikasyon” olarak adlandırılan yumurtaların dondurulması işlemi kısmen yeni bir teknolojilk gelişme. Bu gelişme, kadınlara, aile kurma hayallerini gerçekleştirmeye hazır olana dek “vücut saatini” bir çeşit durdurabilme olanağı sunuyor.

1950’li yıllarda erken yapılan evliliklerin aksine, Amerika’daki istatistik verileri günümüzde kadınlar ortalama 27 sinde, erkekler ise 29 yaşlarında yaşam birleştirme yolunu seçiyorlar. Bu durum ekonomik ve  sosyolojik eşitliği beraberinde getirse de biyolojik saat için aynı adaleti sağladığı söylenemez.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma sonucuna göre, kadınların 30 yaşına kadar sağlıklı yumurtalarının %90ını kaybettiğini, %97sinin 40 yaşına kadar devam ettiğini belirtiyor.

“Bu sonuç, kadının yaş aldıkça, çocuk sahibi olma ihtimalinin önemli ölçüde düştüğü anlamına gelir.”
Annelik olma sürecini geciktirme durumunda olan kadınlara, yumurta dondurma veya kriyoprezervasyon seçeneği sunmanın iyi bir tercih olduğunu vurguluyor. Bunun yanı sıra, kanser veya başka ciddi hastalıklar teşhisi konmuş ve doğurganlığı tehdit eden tedavilere tabi tutulan ergenler için de bir seçenektir.

Kaynak; http://arifertility.com/2014/09/use-it-your-eggs-or-loose-it-not-necessarily-so/

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?