Daha önce başarılı bir şekilde gebe kalmış olsanız dahi, hayatınızın ileri dönemlerinde doğurganlığınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Artık gebe kalamama sorunu mu yaşıyorsunuz?


Sekonder infertilite nedir?

Sekonder infertilite, bir çiftin geçmişte en az bir çocuğa sahip olsalar da, daha sonra bebek sahibi olamama durumudur. Bu çiftler sonradan oluşan bu durum nedeniyle birçok fiziksel ve duygusal sorunlarla karşılaşırlar.

Kaç çift sekonder infertil ve neden?

Amerika birleşik devletlerinde, yaklaşık 1 milyondan fazla çift sekonder infertilite ile mücadele etmektedir. En yaygın açıklamala: Daha önce doğurgan bir partner, yeni bir eşi ile bir çocuğa sahip olmaya çalışmaktadır ya da mevcut bir ilişkide bulunan bir ya da her iki parterin de, son çocuklarının tasarlanmasından bu yana doğurganlık sorunları geliştirmiştir. Örneğin, bir kadın, sekonder infertilitenin en sık nedenlerinden biri olan endometriozis gelişmiş olabilir, düzensiz ovulasyon veya fallop tüpü hastalığı geliştirmiş olabilir. Ya da bir erkeğin sperminin konsantrasyonunda veya hareketliliğinde bir düşüş olabilir. Diğer faktörler, yaşın artması (beş yılda bir kadının doğurganlık döngüsünde ve bir erkeğin sperm sayısında büyük bir fark yaratabilir), ilk doğumdan sonra batın içi bir ameliyat geçirilmesi veya ovulasyonu ve sperm üretimini etkileyebilen stresli bir yaşam da olabilir.

Daha önce hamilelik geçirmiş ve bebeği olan çiftler sıklıkla sonradan da her şeyin  “normal” olacağını düşünürler, ancak bu her zaman böyle olmayabilir. İşte bu yüzden çiftler, gebe kalınamadığını fark ettiklerinde, infertilite yönünden araştırılmak için vakit kaybetmemelidir.

Çiftler durumla en iyi nasıl baş edebilirler?

Çocuğu olmayan çiftler, sıkıntılarını en aza indirmek için genellikle akrabaların baby shower ya da ilk doğum günü partileri gibi hamilelik ya da çocuklarla ilgili faaliyetlerden kaçınmayı tercih ederler. Ancak ikincil infertiliteye sahip çiftler genellikle ilk bebeklerine sahip oldukları için ve bebekleri küçük olduğundan çevreleri hamile veya emziren anneler veya çocuklarının küçük kardeşleri tarafından kuşatılmış bulabilirler. Bu, tabi ki meseleyi tersine çevirmeyi veya çocuklarının küçük bir kız kardeşi veya erkek kardeşini isteme hakkındaki sorularını engellemeyi zorlaştırır.

Herhangi bir infertil çift gibi, sekonder infertiliteye maruz kalanlar da empati, doğrulama ve arkadaşlarından, aile üyelerinden ve doğurganlık kliniğinden destek almalıdırlar. Ayrıca onların durumlarını kabul edip, üretebilecekleri sonuçları kabul etmek için de zamana ihtiyaçları vardır. Zaman içinde, başarılı bir hamilelik elde etmek için bazı çiftler devam ederken, diğerleri ailelerini evlat edinme yoluyla ailelerini genişletmeyi tercih edebilirler.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?