Son yaptığı reportajların birinde Kasdashian, ilk hamileliğinde plasenta accreta adı verilen bir sorun yaşadığını olduğunu söyledi.

Kim Kardashian, infertilite ile ilgili geçmişte yaşadığı büyük mücadeleler ile ilgili son röportajında bazı yeni detaylar paylaştı.
İkinci çocuğunu kocası Kanye West’le birlikte dünyaya getirmek için bir yıl uğraştığını söyledi ve “Çok fazla komplikasyonum vardı. Plasenta accreta denilen bu durumla karşılaşmış. Tüm bunları düzeltmek için birkaç küçük operasyon gerçekleştirdim. Bu durumun da rahmimde delik açtığımı düşünüyorum, tekrar hamile kalmak oldukça zor olabilirdi.

Plasenta yani bebeğin eşi normalde rahim iç duvarına hafifçe yapışıktır ve doğum sonrasında veya sezaryen sırasında kolayca ayrılabilir. Plasentanın rahim duvarına yapışması derin ve sıkı bir şekilde olursa buna plasenta akreata (placenta accreta) denir.

Bu yapışma rahim duvarındaki kas tabakasına ulaşacak kadar daha derin olursa plasenta inkreata denir, rahim duvarının dışına geçecek kadar hatta çevredeki mesane gibi organlara ulaşacak kadar derin yapışma durumuna plasenta perkreata denir.

Vakaların %75’i akreata, %15’i inkreata, %10’u perkreata şeklindedir. Bu plasenta yapışma anormalliklerine genel olarak “plasenta invazyon anomalileri” denir.

“Bir Sezaryen Histerektomi operayonuna (sezaryansırasında rahmin alınması) mecbur kalınması yanı sıra, plasenta akretalı kadınlar doğum sırasında ağır kan kaybı için risk altındadırlar.” Plasenta accreta oldukça az görülen bir vakadır. Her 500 gebelikten 1’i etkilenebilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?