Emzirme sadece bebek için değil, anne için de faydalıdır. Oksitosin, yani “sevgi hormonu” salgılanmasını sağlayarak anne ve bebeğin bağ kurmalarına, ayrıca rahmin küçülüp gebelik öncesi ebatlarına dönmesine yardımcı olur. Anne sütü güvenilirdir, hiçbir hazırlık istemez ve her zaman elinizin altındadır. Önemli bir diğer faydası da, meme ve yumurtalık kanseri risklerini azalmasıdır.
Emzirmek ayrıca gebelik kilolarınızı vermenize de yardımcı olur. Hamilelik sırasında aldığınız kiloların bir kısmı, emzirirken kullanılır; böylece tam olarak doğru hızda kilo verebilirsiniz. Yavaş kilo veriyorsanız endişelenmeyin, çünkü bebeğiniz gelişir ve daha fazla süt isterken vücudunuzun hala bir miktar yağa ihtiyacı var.
  • Emzirmek meme kanseri riskini azaltır. İngiltere’de yapılan bir araştırma, bir yıl süre ile emzirmenin meme kanseri riskini %4,3 azalttığını göstermiştir.
  • Emzirmek, memede süt birikiminden dolayı oluşan komplikasyonları ortadan kaldırır.Emzirmek, doğum sonrasında rahmin toparlanmasını sağlar. Emzirme sırasında salgılanan oksitosin hormonu rahim yenilenmesini sağladığından, rahmin doğum öncesi haline dönmesini hızlandırır. Rahmin eski haline çabuk dönmesi beraberinde loğusalık kanamalarında azalmayı sağlar.
  • Emzirmek annelere kilo vermede yardımcı olur. Emzirme sırasında bazal metabolizma hızı normal dönemden daha fazladır. Bu da kilo vermeye yardımcı olur.
  • Emzirmek uykuya dalmayı kolaylaştırır.
  • Emzirmek, annede olası görülebilecek olası yumurtalık kanseri riskini düşürür.
  • Emzirmek, şeker hastası annenin günlük insülin ihtiyacını azaltır.
  • Emziren annelerde romatizmal hastalıklara yakalanma riski daha azdır.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?