Jinekolojik kanserleri tedavi etmek için sperm mi kullanılacak?

Jinekolojik hastalıkları tedavi etmek için sperm kullanmak

İlaçları test ederken özellikle kanser hücrelerine vermek, araştırmacıların, çeşitli hastalıkların tedavisi için üretilen ilaçlaın yan etkilerini en aza indirmek için kullandıkları bir yaklaşım. Kök hücreler, bakteriler ve diğer taşıyıcılar küçük dağıtım araçları olarak test edilmiştir. Şimdi servikal kanserlerde tedavi etmek için yeni bir potansiyel ilaç daha keşfedildi: Sperm. Bilim adamları ACS Nano dergisinde yayınlanan bir araştırmada, laboratuar testlerinde kanser ilaçlarını doğrudan servikal tümöre taşımak için spermlerin hareket edebilme (yüzme) gücünü kullandıklarını bildirdi.
Kemoterapık madde ile kanser hücrelerini hedeflemenin etkili bir yolu oluşturmak, çok yönlü cephelerde zorlayıcıdır. Mesela, ilaçlar her zaman dokuların içinden yeterince derin hareket etmiyor ve vücut sıvılarında seyreltilebiliyor veya sarkıtıyor ve sonucunda ise sağlıklı organlar tarafından alınabiliyorlar. Bu gibi yan etkilerden ve sıkıntılardan kurtulmak için bilim insanları bazı durumlarda ilaç bileşiklerini etkili bir şekilde içerebilen ve kendilerini yönlendiren bakterilere yüklemek için başvurmuşlardır.
Mikroplar aynı zamanda belirli bir hedefe ulaşmak için bir manyetik alan veya başka bir mekanizma ile yönlendirilebilir. Bununla birlikte, vücudun bağışıklık sistemi mikroplara saldırabilir ve hedeflerine ulaşmadan önce onları yok edebilir. Marien Medina-Sánchez alternatif bir ilaç taşıyıcı olarak kendinden tahrik edilmiş başka bir hücre aramak amacıyla sperme yönlediler
Kanser İlacı Sığır Sperm Hücrelerine Yerleştirildi
Araştırmacılar ortak ve sık kullanılan bir kanser ilacı olan doxorubicin’i, sığır sperm hücrelerine yerleştirdiler ve onlara küçük manyetik koşum takımı taktılar. Manyetik bir alan kullanarak, bir sperm-hibrid motor laboratuar büyümüş servikal kanser hücrelerinin tümüne yönlendirildi. Koşum kolları tümöre karşı basıldığında kollar açıldı ve sperm serbest bırakıldı. Sperm daha sonra tümör içine doğru yüzdü, zarını bir kanser hücresininkiyle birleştirdi ve ilacı bıraktı. Sonuç; kemoterapi yüklü sperm kanserli hücre gurubunun yüzde 80’inden fazlasını öldürürken, yolda çok az miktarda sızdırma yaptığı gözlemlendi. Sistemin hayvanlarda ve sonunda insanlarda çalışmasını sağlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor, ancak araştırmacılar spermin bir gün servikal kanser ve kadın üreme kanalındaki diğer hastalıkları tedavi etme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?