İnfertilite ve COVID-19 Salgınına Bağlı Stres ile Başa Çıkma Yolları

Ülke çapında hızla yayılım gösteren Covid-19 virüsü dolayısı ile gerekli sosyal mesafe kurallarına uymak ve gebelik döneminde oluşabilecek olası riskleri engellemek için IVF kliniklerinde verilen hizmetlerin geçici bir süre durdurulması kararı verilmişti.

Erteleme sürecinde ise başta kadınlar olmak üzere tüp bebek ve doğurganlık tedavileri ile çocuk sahibi olmayı düşünen aileler Koronavirüs krizi yüzünden çocuk sahibi olma şanslarını kaybettiklerine dair bir korku ve telaşa kapılmış durumdalar. Gerçekler ise bu endişenin yersiz olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü; 35 yaş üzeri ve yumurta rezerviniz az olsa dahi şu ana kadar doğurganlık tedavisini birkaç ay ertelemenin çocuk sahibi olmada negatif bir etki olacağına dair hiçbir kanıt bulunmamakta.

Bu süreçte rahatlamanız ve endişeye kapılmanıza yol açan düşüncelerden arınmanız için ise tavsiyelerimiz şöyle:

*Yaşam kalitenizi yüksek tutun

Basit gibi görünse dahi stresin yoğun olduğu dönemlerde kişisel bakıma daha az özen gösterme çok karşılaşılan bir durum. Bu süreçte kendiniz için en iyisini yapmaya çalışarak doğru beslendiğinize, yeteri kadar uyuduğunuza ve rahatlamak için zaman ayırdığınıza emin olun. Bu şekilde sadece stres seviyenizi azaltmakla kalmayıp doğal doğurganlığınızı da optimize edebilir ve kendinizi hamileliğe hazırlayabilirsiniz.

*Sosyal medya ve haberlerden uzak durun

Salgın gibi ülke genelinde tedirginliğe yol açan haberlerden uzak kalmaya çalışın. Bu durumlarda fazla bilgi edinme stres ve endişe seviyenizin yükselmesine neden olabilir.

*Desteğe açık olun

Şu an bu durum size çok fazla geliyorsa, tek başınıza üstesinden gelmek için kendinizi zorlamayın. Duygularınızı eşinizle, sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla tartışmaya açık olun ve gerekirse bir psikolog ile görüşmeyi düşünün.

*Doktorunuz ile iletişimde olun

Bulunduğunuz durum ile ilgili kaygılarınızı doktorunuzla paylaşın. Doktorunuz durum değerlendirmesi yaparak size tıbbi tavsiyelerde bulunabilir ve bazı ön tedavilere başlayabilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?