Çocuk sahibi olamayan çiftlerde, infertilite vakalarının en az yarısında erkek infertilitesi neden olmaktadır. % 6-10 neden, erkeğe ait ürogenital bir enfeksiyondur. Deutsches Ärzteblatt International’da yayınlanan bir makalede, infertilite riskinin erkeklerde ürogenital enfeksiyonlarla ilişkili olduğu vurgulanmıştır. Yani,  Üreme organlarındaki enfeksiyonlar infertiliteye yol açabilir.  Bu nedenle, kısırlık vakalarında, erkeklerde akut enfeksiyon olup imcelemesi yapılmalıdır.

Erkek genital sistemindeki enfeksiyonlarin ana nedeni Chlamydia trachomatis veya Escherichia coli gibi cinsel yolla bulaşan patojenler veya üropatojenlerdir. Buna ek olarak, viral enfeksiyonların kan dolaşımı yoluyla yayılması da göz önünde bulundurulmalıdır. İnfertilite yani kısır olan hastaların çoğunda ürogenital enfeksiyonların tanısal değerlendirmesi asemptomatik primer kronik hastalık seyrini engeller. Özellikle epididim ve testislerde asemptomatik inflamatuar reaksiyonlar hakkında veri toplamak oldukça zor olduğundan cerrahi bir işlem ile sonuca gitmek güçtür. Kısırlık nedeni sadece testis biyopsisi yapılarak teşhis edilebilir. İnfertilite için testiküler biyopsi yapılan erkeklerin% 25’inde asemptomatik inflamatuvar reaksiyonlar bulunur.

Çalışmalardan elde edilen mevcut kanıtlar, kronik prostatitin fertilite üzerindeki etkileri hakkında kesin bir sonuca izin vermemektedir. Bununla birlikte, epididimin akut inflamasyonu / enfeksiyonu sonrası, vakaların% 10’unda, uzun dönemde ejakülatta sperm bulunmadığı ve% 30’unda spermatozoanın azaldığı gözlemlenmiştir.

Eğer erkek genital bölgede patojenler tespit edilirse, antibiyotik tedavisine başlatılmalıdır. Buna rağmen, patojenlerin sperm kalitesini kalıcı olarak etkilenmeyeceğine veya sonucun kısırlık olmayacağına dair bir garanti verilemez. Bu tür enfeksiyonların genital sistemde kalıcı immünopatolojik süreçleri tetiklemesi olasıdır.

Alıntıdır; https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170614112911.htm

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?