5,177 İtalyan infertil erkeklerde yapılan bir araştırmada, bir erkeğin semen sayısı genel sağlığının bir göstergesi olabileceği belirtilmektedir.e
Düşük sperm sayısı sadece kısırlık ile sınırlı olmadığı, daha az sperm sayısına sahip erkeklerin metabolik değişiklikler, kardiyovasküler risk ve düşük kemik kitlesi gibi yaşam kalitesini bozabilecek ve hayatlarını kısaltabilecek önemli sağlık sorunları veya risk faktörleri bulunduğu gözlendi.
Araştırmacılar yaptıkları araştırmaya katılan erkeklerin yaklaşık yarısının sperm sayısının düşük olduğunu ve normal sperm sayısına sahip olan kişilerden 1,2 kat daha fazla fazla vücut yağına sahip olduğunu buldular.
Sperm sayısı normalden düşük olan erkeklerde kötü kolesterol ve trigliserit oranı yüksekken, iyi kolesterol oranı daha düşük olduğu ve düşük kemik kütlesi-Osteoporoz, kemik gücünde azalma ve kırık riskinde artış ile ilişkili iskelet hastalığı da bulguların arasında yer almaktadır. Osteoporoz kemiğin dayanıklılığını azaltarak günlük yaşam aktiviteleri sırasında hafif travmalarda kırık oluşmasına neden olmaktadır.
Bulgulara ek olarak araştırmacılar, daha yüksek bir metabolik sendrom sıklığı ve diğer metabolik risk faktörleri olan diyabet, yüksek tansiyon ve inme gelişme şansını artıran bir durum olduğunu da ifade ettiler.
Sonuç olarak sperm sayısı ve kalitesi ölçümü düşük olan erkeklerin, sağlıklarında başka sorun olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekmektedir.
 
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?