Mutlu bir yaşamı paylaşmak için kendiniz için doğru olan eşi bularak yaşamınızı birleştirmeye karar verdiniz. Ardından cesaretinizi topladınız. Mutluluğunuzun yansımasını çoğalarak görmek istediğiniz için, sonunda yaşamızı büyük ölçüde değiştirecek adımı atmak istediniz. Dünyaya gelecek minik canlının sorumluluğunu almaya karar verdiniz.

Peki anne adayları sağlıklı gebelik süreci yaşamak ve sağlıklı bir bebek için öncesinde yapılması gereken adımlar konusunda yeterince bilgi sahibi mi?

Dünya sağlık teşkilatının önerisi doğrultusunda anne adayı gebe kalmadan yaklaşık üç ay önce, folik asidi yaklaşık 400 mg kadar almalıdır. Folik asit, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kan yapımı, DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli yeri olan B9 vitamidir. Her gün düzenli olarak alınması gereken ve genellikle yumurta, bakliyatlar, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit vücutta depolanmaz.
Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucudur. Folik asit kullanmak, sinir yolu kusurları olarak bilinen beyin ve omurilik merkezli doğum kusurlarını önler. Bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda oluştuğundan, özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar. Dolasıyla anne adayının folik asit takviyesi alarak Spina Bifida olarak adlandırdığımız  Nöral Tüp Defekti hastalıklarını en aza indirgenmesine yardımcı olur.

 

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?