Polikistik over sendromu, sinsi ve yavaş ilerleyen kronik bir hastalıktır Polistik over sendromu insülin direnci gelişmesi ile sonuçlanabilir,  çocuk sahibi olmamanın altında yatan neden olabilir. Hasta adet göremez ya da adet aralıkları uzar, adet düzeni bozulur.

Aşağıdaki şikayetlerin bazen hepsi ya da birkaçı hastada görülüyorsa polistik over sendromu belirtisi olabilir;
 -Adet düzensizliği

-Tüylenme

-Ciltte yağlanma

-Aknelerde artış

-Hızlı kilo alma ya da kilo verememe

Polikistik over sendromu kısırlık yapar mı?

Polikistik over sendromu yaşayan kadınlar yumurtlamama sorununa bağlı olarak kısırlık problemi yani infertilite sorunu yaşayabilirler. Fakat polistik over sendromu kısırlık olabileceği veya kesin kısır olacak anlamı taşımaz.

Polikistik Over Sendromunun nedeni nedir? Diğer hastalıklara zemin olabilir ya da sebebiyet verebilir mi?

Hastalık kesinlikle ve kısaca genetik bir yatkınlıktır.

İnsülin direnciyle kesin olarak bağlantısı olmak ile birlikte tek bir nedenden kaynaklandığından net şekilde bahsetmek olanaklı değildir Polistik over sendromu beslenme alışkanlıkları gibi direkt yaşam şekli gibi yaşanan köklü değişikliklerle bağlantılı olduğu da söylenebilir Kişilerde hızlı kilo alımına neden olan rafineri şekerli katkı maddeli gıdaların tüketilmesi ardından oluşan insülin direnci polistik over sendromuna yol açabilir. Hareketsizlik bu süreci hızlandırır. Vücuttaki hormonları etkileyen insülin direnciyle birlikte polistik over sendromunda vücutta birçok hormonal sorun gelişir Tüylenme ve akne şikayeti erkeklik hormonu artışına bağlı olarak yaşanır Polistik over sendromu hastalığı böbrek üstü bezi ve yumurtalığı etkiliyen hormon hastalığı olduğu gibi diğer organları da etkileyebilir

Polikistik over sendromu ultrasonda saptanabilir Ancak polistik over görünümü her zaman hastalık olduğu anlamına gelmediği gibi ergenlik döneminde de doğal olarak görülebilmektedir.

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?