Polikistik over sendromu (PCOS) nedir?

Menopoz öncesinde kadınların yaklaşık %5’inde yumurtlama işlevinin yarım kalmasına bağlı oluşan ve yumurtalıklarda çok sayıda küçük kist ile görülen hastalık; polikistik over sendromu olarak adlandırılmaktadır

Polikistik over sendromu (PCOS) belirtileri nelerdir?

Göğüs ve rahim içi dokusunda kanser oluşumu ve kalp-damar sistemi ile ilgili hastalıkların meydana gelmesi riski ve polikistik over sendromuna bağlı hamilelikte tansiyon yüksekliği ve gizli diyabet; menopoz sonrasında da şeker hastalığı görülebilir.

Polikistik over sendromu belirtilerinin şiddeti ve türü kişiden kişiye değişir. En sık rastlanan belirti düzensiz regl görülmesidir. Polikistik over sendromu belirtileri ilk regl döneminden sonra da görülmeye başlayabilir. Hamile kalmakta sıkıntı da polikistik over sendromu belirtilerindendir.

-Yüz, göğüs, karın, parmak üstü bölgelerinde tüylenme

-Göğüslerde küçülme

-Seste kalınlaşma

-Saç dökülmesi

-Akne

-Kilo alma

-Yoğun ağrılı regl dönemi

-Kısırlık

Polikistik over sendromu hamile kalmanıza bir engel teşkil etmez. Polikistil overin neden olduğu gebe kalma sorunu kolayca tedavi edilebilen bir kısırlıktır. Polikistik overin neden olduğu hormonal bozukluk tedavi edildiğinde hamile kalabilirsiniz.

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?