İyi Uykunun Önemi

Sabah saatlerinde alacağınız duş güne rahat bir başlangıç yapmanıza yardım olabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, iyi ve kaliteli uyku için erişkin bir insanın ortalama sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Çalışmalar, kaliteli uyku geçiren  kadınların % 14 daha fazla gebelik oranlarına sahip olduğunu göstermiştir.

İyi bir uyku melatonin salgılamanıza neden olur. Melatonin, yalnızca, güçlü bir antioksidan olmakla kalmaz, aynı zamanda melatonin seviyenizin dengede olduğu zaman, tüp bebek sürecinde, yumurtalarınızın kalitesinede katkı sağlayabilir.. Doğal melatonin seviyelerini yeterli miktarda doğal gün ışığı alarak ve vücudunuzun sağlıklı uyku düzeni ile sağlamanız mümkün.

Tüketilen Gıdaların Seçimi

İşlenmiş gıdaları tüketmek, düşük kaliteli yumurta ve embriyoya neden olmanıza sebep olur. Mümkün olduğunca mevsimine göre doğal ve organik beslenmeye çalışın. İşlenmiş karbonhidratlardan kaçının. Tamamen karbonhidrat yemeği bırakın demiyoruz ancak, tam tahıllı karbonhidratları ve proteini yemeye öncelik verin. Yapılan çalışmalarda proteini yüksek, karbonhidratı düşük beslenme şekline sahip kadınların % 67 oranında doğurganlığının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

Sindirim sisteminizi destekleyen meyve suyunu içmek yerine, içerdiği liflerden de faydalanmak için meyvelerin kendisini yemeği tercih edin.

Kimyasal maddelere maruz kalma oranınızı azaltın

Birçok şampuan, ftalat ve parabenler gibi kimyasal maddelerle doludur. Şampuanın duşta güzel ve köpüklü olmasını sağlayan şey de bu kimyasallardır. Bu kimyasallar aynı zamanda ‘endokrin bozucuları’ olarak da bilinir, bu da özellikle kadınlarda hormon seviyesini olumsuz etkilemeye neden olabilir. Tüp bebek tedavisi sürecinde, özellikle yumurta toplama ve embriyo transfer günü şampuan kullanmayınız..

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?