Çoğu anne hamileliğin yaşamında oluşturduğu ruhsal ve bedensel yıkıcı yıpratıcı etkisinin farkında değildir. Yapılan araştırmalar, annelerin yaklaşık %20’sinin hamilelik ve doğum daha önceden psikolojik probleme sahip anne adaylarında ise,bu oran artmaktadır.

Hamilelikte Gebelik Psikolojisi

Gebeliğin 1. – 2. Ayları:
Hamileliğin ilk aylarında yeni bir yaşam formuna gireceğiniz için kaygılanmanız ve bu kaygıların artması normaldir. İlk zamanlarda hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz kaygı ve telaş ön plandadır. Hamile olup olmadığınızı eşinize, ailenize, yöneticinize ve iş arkadaşlarınıza söylemek de siz desizde endişe kaynağı olabilir. 2 aylık gebelik sürecinde daha tepkisel davranış sergileyebilir, çabuk sinirlenme, üzüntü ve gerçek dışı davranışlar da görülebilir.

Gebeliğin 3. – 4. Ayları:
Gebeliği kabullenme durumu daha gelişmiştir ve 3. ayda dingin bir ruh halinde olabilirsiniz. Bazı zamanlar, tepkileriniz kontrol dışı olabilir; gerçek dışı davranışlar, üzüntü ve sinirlilik gibi duygular gebeliğin ilk iki ayında olduğu gibi devam edebilir ve bu dönemde bu duygu durum değişiklerine ek olarak unutkanlık ve konsantrasyon problemleri görülebilir.

Gebeliğin 5. – 6. Ayları:
Daha önceki aylara kıyasla, hamileliğin 5. ve 6. aylarında daha önceki aylardan daha sakin olursunuz. Ancak gebeliğinizin beş ve altıncı aylarında da öfekelenme ve ağlama gibi durumlar görülebilir. Herhangi bir konuya odaklanmakta zorlanabilirsiniz. Gelecekle ilgili daha yoğun düşünceler oluştukça heyecan artar. Hamileliğin getirdiği bir takım kısıtlamalardan ve yaşam biçiminizdeki değişimden, herkesin gebe kalmanıza odaklanmasından ötürü sıkılmış hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 7. – 8. Ayları:
Doğum sürecine yaklaştıkça, bebeğinizi kucağınıza alma süreciniz yakınlaştıkça, bu aylarda daha heyecanlı olursunuz. Bebeğin eve gelişi için hazırlık süreci ve alışverişler bu dönemde başlamıştır. Gebelikte unutkanlık bu aylarda da devam eder. Psikoloji ile ilgili araştırma metinlerinde gebeliğin 7. Ve 8. aylarında hamilelerin oldukça çeşitli rüyalar görebildiği ifade edilmiştir.

Gebeliğin 9. Ayı:
Bütün anne adayları sağlıklı bir şekilde hamileliğin 9. ayına ulaşmayı, sağlıklı bir doğum yapmayı, sağlıklı bir bebek sahibi olmayı ister. Daha sabırsız ve sinirli hissedilen hamileliğin 9. ayı artık heyecanın, telaşın en yoğun olduğu aydır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?