Zaman oldukça ironik bir şey. Hayalinizdeki tatili deneyimlediğinizde zamanının nasıl geçtiğini anlayamayız, adeta zaman uçar gider. Buna karşılık evde hamilelik testi yaptığınız zaman dilimini anımsayın, o kısacık zaman geçmek bilmez… Çarpıcı bir şekilde zaman sanki durur. Olumlu bir tecrübe edinirken yaşanılan zaman algısı ile  endişe ve stresli hissettiğimizdeki zamanı kavrayış şeklimiz farklıdır.

 

Gebelik Testi Sonucunu Beklerken Akmayan Zaman İle İlgili Kontrollü Şekilde Başa çıkabilmek İçin Yapmamız Gerekenler:

 

Meşgul olun
Hobilerinizden faydalanın. Bu bir spa olabilir ya da sevdiğiniz bir diziye takılmak veya verimli olduğunuzu size hissettirecek aktiviteler yaratın. Böyle zamanının nasıl akıp geçtiğinin farkında bile olmazsınız.

 

Dinlendirici egzersizler yapın
Yoga, meditasyon, doğru nefes alma teknikleri, hipnoz gibi yöntemlerden yararlanarak bedeninizi ve ruhunuzu dinleyin, dinlendirin.

 

Yardım alın
Eşiniz, dostunuz, aileniz, terapistiniz ya da güvenebileceğiniz konusunda uzman tüp bebek uzmanlarıyla duygularınız konusunda paylaşımlar yapın. Ne hissettiğinizi paylaşın. Bu konuda dürüst olun. Ve yardıma ihtiyacınız olduğunu samimiyetle ifade etmekten çekinmeyin.

 

Sosyal Medyaya Sağlıklı Şekilde Entegre Olun
Sosyal medyada ne kadar ve ne şekilde vakit geçirdiğinizi gözlemleyin. Tüp bebek tedavi sürecini deneyimlerin metinleri okuyun, ancak bu metinler süreçte olumsuz hikayeler bütününden oluşuyorsa, negatif tecrübeler kalabalığında boğularak kendinizi gereksiz ve ekstra strese sürüklüyorsunuz demektir. Bunlardan kaçının. Sonuçta kullandığınız her mecranın tercih noktası sizsiniz. Genelde olumlu deneyim yaşayanları takip etmeniz sizi daha stressiz ve rahat ettirecektir.

 

Vücudunuza Gereğinden Fazla Odaklanmayı Bırakın
İki hafta boyunca beklediğiniz hamilelik süreciyle ilgili hissettiğiniz küçük değişikliklerin farkında olmak cazip geliyor olabilir. Hafif kramp veya kanama implantasyon veya dönem olabilir. Bu yüzden göğüsleri ağrıyabilir. Her belirtiyi analiz etmek gereksiz kaygıya neden olabilir. Döngününüzü veya pozitif gebelik testini alana kadar hiçbir şey kesin değildir.

 

Erken Testten Kaçının
Hamilelik testlerinden bahsetmişken, 10-12 gün sonrasına kadar beklemeniz önemli. Özellikle hamileliğin erken belirtilerini yaşamaya başlarsanız, yanılgıya düşebilirsiniz. Enjeksiyon, erken gebelikte plasenta tarafından salınan aynı hormon, HCG (insan koryonik gonadotropin) içerir. Enjeksiyonu hala vücudunuzda ise, gereksiz gözyaşlarına neden olabilecek yanlış bir pozitif sonuç alabilirsiniz.

 

Planları dikkatlice yapın
İki hafta beklemek, duygusal olarak rahatsız edici bir zamandır. Hamile arkadaşlarınızla plan yapmak için uygun bir zaman olmayabilir. Belli vesilelerle özlenmeniz gerekiyorsa, kendinizi kötü hissetmeyin, sağlığınız ve mutluluğunuz bu süre boyunca çok önemlidir ve gerçek arkadaşlar bu durumunuzu anlayacaktır.

 

Yeniden Bağlan
İki haftalık bekleme sürecini eşinizle yapacağınız romantik etkinlikler sayesinde aranızdaki bağı daha da kuvvetlendirerek geçirmeniz daha iyi hissettircektir.
Birlikte favori mekanlarınıza tekrar gidin, yeni yerlere gidin ve birbiriniz tekrar keşfetmenin tadını çıkarın.
 
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?