Yeni doğan bebeklerini kucaklayan babaların hormonlarına bir bakış…
Gebelik sırasında ve sonrasında hormonal olarak annelere ne olduğu hakkında pek çok makale, araştırma metni yayınlanmıştır. Buna karşılık babaların yaşadığı hormonal değişiklik hakkında pek fazla yazıya rastlamayız.
Peki bu süreçte babalar ne yaşıyor?
Notre Dame Üniversitesi’nden Dr. Gettler ve Prof. Kuo, bebeklerinin doğum süreciyle ilgili babalardaki hormonal değişiklikleri incelediler. Yeni doğan bebeklere sahip 298 erkekte hayatlarının ilk iki gününde testesteron ve kortizol analiz ettiler.
Gettler, “Bunun gibi çalışmaların, babanın bebeğe ilgi duyma değerini anlamamızı sağlıyor,” diyor. “Doğumun en başında bebeği kucaklarına aldıkları andan, aylar sonra geçen süreçte babaların hormonlarının değişkenliği ve bebekleriyle kurdukları bağı anlamaya çalıştılar.
Hormones and Behavior dergisinde yayınlanan çalışmalarında, bebeklerinin dünyaya geldiği ilk günde bebeklerini kollarının arasına aldıklarında kortizol düzeyleri yükselen babaların, bebekleriyle dolaylı bakım ve oynamaya daha yatkın olduğunu gözlemlediler.

Bebeğin doğduğu ilk gün kucaklayan babaların testesteron hormon farklılıklarının bir etkisi olmadığı belirlendi.. Ancak bu durum bebeklerinin doğumunun ikinci gününde babalarının testesteron seviyeleri daha düşük olanlarda, bebeklerinin bakımına daha da yoğunlaştığı gözlendi.
Kortizol “stres hormonu” olarak adlandırılmasına rağmen bu konuda yapılan araştırmalar, kortizolün her zaman zararlı olmadığını, bilakis yararlı olduğunu göstermektedir.

Prof Kuo bu konuda; “Kortizolü ‘kötü’ bir hormon olarak düşünmeye meyilliyiz. Fakat bebek bakımı oldukça dikkat gerektiren bir süreç olduğundan rutin yaşamda olduğumuzdan daha çok farkındalık sahibi olmayı gerektiriyor. Bebek bakımı için ekstra güce ihtiyaç olduğu gerçeğinin bilmemiz lazım. Kortizol hormonu salımını bebek bakımında gereken dikkati vermemizi de sağlıyor. Vücudun çocuk bakımı için hazırlanmasına yardımcı olabilecek  yönlendirmeyi yüksek kortizol sayesinde yapabiliyoruz ” diyor.

Babalarda kortizol düzeyinin, yenidoğan bebeği ile karşılaştığında, yüksek olması şaşırtıcı olmadığını, kronik olarak yükselmediği sürece faydaları olabileceğine işaret ediyor. Bazı veriler, annelerin bebeklerinin açlık veya hastalığa karşı daha duyarlı olmalarını sağlayabilmesi için yüksek kortizolun önemli olduğunu vurguluyor.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?