Ortalama her üç kadından birinde görülen deri çatlakları, sık sık kilo alıp verme süreçleri ve gebelik esnasında oluşmaktadır. Dermis denilen derinin orta tabakasının yırtılmasından kaynaklanır.  En yaygın karın, göğüsler, üst kollar, sırt, baldırlar, kalçalarda karşımıza çıkan deri çatlakları, en çok, yağ miktarının fazla olduğu vücut alanlarında kendini gösterir. Bu deri lezyonları hayati risk oluşturmaz ve vücut fonksiyonlarını etkilemez.

Gebelik döneminde, deri çatlakları aşırı kilo almış, büyük bebek taşıyan kadınlarda daha çok görülür.

Özellikle hamileliğin  üçüncü trimesterinde yani  son 3 ayında daha yoğun şekilde gözle görülür hale gelen çatlaklıkları önlemek için derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini koruyan genellikle lokal kullanılan bir takım ürünlerle olabildiğince az oluşması sağlanabilir.

Gebelik Döneminde Oluşan Çatlakları Önlemek İçin Yapılması Gereken  Bazı Şeyler

Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzm. Dr Mehmet Aygün,gebelik döneminde görülen deri çatlaklarının tamamen engellemek mümkün olmasa da  deri elastikiyetini arttırmak için bol su tüketmek, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek aynı zamanda genellikle lokal kullanılan birtakım losyonların yardımcı olabileceğini söylüyor. Gebelikte beslenmenin önemini vurgulayan Dr. Aygün,  özellikle içerisinde Omega-3 yağ asitleri bulunan balık, fındık ve keten tohumu tüketimi yapılmalıdır diyor. Beslenme düzeninize Omega içeren gıdaları ilave ederek vücudu dengelemesinin yanı sıra, cildi yenilemeye de yardımcı olduğunu ifade ediyor.

Gebelikte hiçbir ürün kullanmamasına rağmen çatlak oluşmayan kişiler ise genetik faktörler bakımından şanslı olan bir kesim. Gebelik esnasında sıkça karşılaşılan deri çatlakları hem genetik hem de pekçok diğer faktöre bağlıdır. Gebelik öncesinde hazırlık için ve hamilelik esnasında bu süreci ve doğumu kolay yaşamaya yardımcı olması için çok yormayacak ve yoğun tempolu olmayan egzersizler olan  yoga, plates sporunu, konusunda uzman kişilerce koordineli ve sistematik şekilde çalışmak; uykuya dikkat etmek, sigara, çay ve kahveden uzak durmak, sağlıklı yaşam stilini ilke edinmek gerekmektedi

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?