Yakında transfer edilecek en doğru embriyoya embriyologlar değil yapay zekaya sahip bilgisayarlar karar verecek

Avustralya da bir grup araştırmacı tüp bebek tedavisi gören kadınlardan elde edilen en iyi embriyoyu seçecek “Ivy” adı verdikleri bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka teknolojisi ile embriyologlar, her kadın için mümkün olan en kısa sürede başarılı bir hamilelik elde etme şansı olan embriyoyu tanımlayabilecekler.
Yapay Zeka Olan Ivy, Tüp Bebek Başarı Oranı Nasıl Artıracak?
Ivy uygulamasıyla hangi embriyonun sağlıklı bir gebeliğe neden olacağı belirlenebilir. Ivy, bir embriyonun büyüme ve gelişme potansiyelinden ve fetal durumuna kadar derinlemesine tahmin edebilecek; bu da başarılı bir hamilelik olasılığı için iyi bir indikatör olacaktır.
Mevcut tüp bebek edavi sürecinden farklı olan nedir?
Tüp bebek tedavisi gören  hastaların yumurtalarının toplandığı andan transfere kadar olan süreç içinde yumurta ve spermlerin embriyoya dönüştürülüp gelişmesini manuel şeklide gözlemleyen embriyologlara önemli bir ivme ve gebelikte başarı oranı artışı sağlayacak.
Yapay Zeka Ivy, Kendini Nasıl Eğitir?
 
Yapay zeka, embriyoların gelişiminin tüm gelişim aşamaları boyunca kapsamlı bir üç boyutlu değerlendirmesini sağlar. Bu dataları fetal kalbin gelişip gelişmeyeceğine kadar ilişkilendirecektir. En iyi embriyo puanlamasını sağlayacak ve canlı bir fetusa gelişebilecek en yüksek potansiyelli embriyoyu, daha sonra sağlıklı bir bebeğin şansını arttırmak amacıyla transfer için seçilmesini sağlayacaktır.
Ivy, analiz ettiği embriyolardan sürekli olarak öğrenen, kendini geliştiren bir yapay zekadır. Yapay zeka, güçlü süperbilgisayarlar üzerinde yinelemeli olarak yeniden eğitim görür ve başarılı bir hamilelik için en yüksek potansiyele sahip embriyoyu tanımlamak için önceki sürümlerinde sürekli olarak kendini geliştirdiği gösterilmiştir.
Yapay bir zeka sistemi olarak Ivy, herhangi bir insanın işleyebileceğinden çok daha fazla miktarda veriyi gözden geçirmeyi başardı. Her embriyonun yüzlerce görüntüsü, tüm laboratuvar aşamaları ile gözden geçirildi. Her bir embriyonun devam eden bir gebeliğe dönüşüp dönüşmediği ile ilişkili olan resimlerde desenler tespit edildi. Ivy daha sonra, ayrı bir embriyo grubunun sonuçlarına ile karşılaştırmalı tekrarlayarak test edildi.
Hastalar için potansiyel faydası nedir?

Bu çalışmanın amacı, doğru embriyoyu daha çabuk seçmek, böylece tüp bebek tedavisi gören kadınların daha hızlı bir şekilde gebe kalabilmelerini sağlamaktır.
Yapay zeka Ivy, Tüp Bebek  tedavisinde ne zaman kullanılabilir?

 

Yapay zeka Ivy, IVF Avustralya’da  deneme aşamasındadır. Önümüzdeki birkaç ay içinde  IVF Avustralya’da Ivy’yi kullanıma sunulacaktır.
1 Yorum
  1. Necati 5 yıl önce

    Sperm cok az birmilyondan dusuk hareketlilik yok 3defa yaptirdik son olan tuttu Ama kalbi durdu 2 kez devlet karsiladi devlet kac adeti karsiliyo yapay zeka tup bebek yapiliyormus sizde bu uygulama varmi merkeziniz nerde

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?