Gestasyonel diyabet taraması

Gebeliğinizin 8 ile 12 haftalarında doğum öncesi ilk kadın doğum doktorunuz ile gerçekleştirdiğiniz randevunuz esnasında, doktorunuz gebelik diyabeti (Gestasyonel Diabet) sorununuz olup olmadığını belirlemek için size bazı sorular yöneltecektir..Gestasyonel diabet için bir veya daha fazla risk faktörünüz varsa gebelik diyabeti( Gestasyonel Diabete) genel bakış sayfamızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz

Gestasyonel Diyabete Gebelik Şekeri Genel Bakış

Bu konu için yapılan ve yaklaşık iki saat süren tarama testine ‘’Oral Glukoz Tarama Testi (OGTT)’’ denir. Bu kan testi sabah aç karnına yapılır ve gece 00.00 sonrasında herhangi bir yiyecek ya da içecek içilmemesi istenir. Test sırasında 50 gram glukoz içeren içecek içirilir. Ardından bir saat sonra vücudunuzun glukoz ile nasıl baş ettiğini görmek için başka bir kan örneği daha alınır. Eğer 50 gramlık Oral Glukoz Tarama testinde birinci saat değeri 140mg/dl’nin altında ise tarama testi negatif(normal) olarak kabul edilir. 200mg/dl’nin üzerinde çıkarsa direkt Gestasyonel Diabet tanısı konulur. 140-200mg arasında olan gebelere 75gram veya 100gram glukoz ile Oral Glukoz Tolerans Testi yapılarak kesin Gestasyonel Diabet ayırıcı tanısı yapılır.

OGTT testi gebelikte 24 ile 28 hafta arasında yapılır. Daha önceden tespit edilen Gestasyonel Diabet hastalığınız varsa, hamileliğinizin erken dönemlerinde OGTT testi yapılması önerilir, birincil test normal ise 24-28 hafta içinde başka bir OGTT önerilebilir.

Alternatif olarak, GFestasyonel Diabet hastalığı için parmak delici bir cihaz kullanarak kan şekerinizi kendinizin de test etmeye başlamanız önerilebilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?