Beslenme ve yaşam tarzı, erkek üremesinde önemli rol oynamaktadır. Belirli besinlerin üremeyi desteklediğine dair kanıtlar elde edilmiştir.  İyi sperm sağlığı; sayımı, morfolojisi (yapısı) ve motiliteyi (hareket) ve iyi seviyelerde semen içermesi önemlidir.

Genellikle spermin olgunlaşması 90 gün sürer yani ortalama 2.5 aydır. Sperm, 50-60 gün boyunca testislerde gelişir ve daha sonra 14 gün boyunca olgunlaşmasını tamamlamak için sperm olgunlaşan tüpü epididimise atılır. Sağlıklı bir bebeğe sahip olmanın yolu sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemekten geçer. Sağlıklı beslenme biçimi, stres ve çevresel toksin faktörleri bebeğin genetiğinde önemli rol oynar.

Testisler Isıdan Etkilenir

Araba koltuğunu gereğinden azla ısıtmak ya da ısınan laptop’u kucakta tutmak veya devamlı olarak saunaya girmek semen kalitesine olumsuz etki ettiğinden testis sağlığı için yanlış davranış ve alışkanlıklardır.

Sürekli Partilemek Üremeyi Olumsuz Etkiler

Alkol kullanımı, madde kullanımı ve sigara bağımlılığı kısırlığa neden olan faktörler arasındadır.

Örneğin kokain kullanımı, libidoyu artırmasına rağmen, uzun süreli kullanmak, ereksiyona olumsuz etki eder.

Hava kirliliği üremeyi olumsuz etkiler!

Çek Cumhuriyeti’nde (2000) yapılan çalışmalar, yüksek hava kirliliği olan bölgelerde yaşayan erkeklerin daha yüksek oranda anormal spermi, motiliteyi ve DNA parçalanmasını azalttığını göstermiştir. Başka bir deyişle, spermleri DNA düzeyinde bile hasar gördüğü tespit edilmiştir.

Düzenli Boşalmanın Önemi

Spermin mümkün olduğunca güçlü olması için sadece ovulasyon sırasında değil, düzenli cinsel yaşamın önemine vurgu yapılması gerekir.

Steroidlerin Zararı

Anabolik steroidler, testislerin testosteron üretmesi gerekmediğini düşünerek vücudu kandırırlar.
Daha sonra vücut daha az testosteron üretir ve serbest bırakılması için folikül uyarıcı hormon kesilir. Bu faktör kombinasyonunun sonucu testisleri küçültür ve çok az sperm üretilir. Bu, performans artırıcı ilaçların kullanımının kesilmesinden 3 ay sonra sperm kalitesi tekrar eski haline döner.

Kaynak: https://fertilityroad.com/top-five-male-fertility-no-nos/

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?