Üreme sağlığının yeniden elde edilmesi ya da infertilite yani kısırlık sorunlarını gidermek için çevresel şartlara ve epigenetik faktörlere değinmek gerekmektedir. Beslenme yöntemi kısırlık problemiyle doğrudan bağlantılı etkenlerden biridir.

Doğal Beslenmek Baba Olma Şansını Artıyor

Sperm üretiminin gerçekleşmesi ortalam 3 ay sürdüğü için sperm sayısı ve hareketliliği testi 3 ayda bir gerçekleştirilmektedir. Sperm hareketliliğinin ya da sperm sayısının düşük olması sonucu erkeklerde infertilite meydana gelmektedir. Sağlıklı bebek sahibi olmak ve doğal yollardan baba olmak için, vitamin, mineral ve antioksidan içeren takviye besinler alarak baba olma şansını önemli ölçüde arttırmak mümkündür.

Sperm Kalitesi İçin Omega 3 Tüketimi

Sperm kalitesini arttırmasını sağlayan Omega 3 yağı,  damar tıkanıklığı önleme, beyin ve retina gelişimini sağlama, enfeksiyonlarda daha hızlı iyileşme ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi özellikleri bulunur.

Sperm kalitesi düşük erkeklerin haftada en az 2-3 defa balık ve diğer deniz ürünlerini tüketmesi öneriyoruz.

Sperm kalitesinin kısa süre içerisinde önemli ölçüde artmasını sağlamak amacıyla, özellikle kış mevsiminde yağlanan ve beyin fonksiyonlarını artıran dokosaheksaenoik asidi yani DHA, kalp sağlığıyla ve vücutta enflamasyonu azaltan EPA isimli Omega 3 yağ asidi açısından zengin deniz ürünlerinden yeterli miktarda tüketmek gerekmektedir. Özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, ringa, somon ve kefal gibi balıkları sofralarınızda bulundurmak oldukça yararlıdır. Bunun nedeni ise, Tuzlu su balıkları, tatlı su balıklarından daha yağlı olmasıdır.

İlkbahar ya da yaz gibi daha sıcak mevsimlerde balıklar daha az yağlı olduğu için, ALA çeşidi Omega 3’ten bakımında zengin kabuklu yemişler, keten tohumu, bitkisel yağlar ve serbest dolaşan hayvanların etleri tüketilmesinin önemi azımsanmayacak ölçüdedir.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?