Kemik yoğunluğu ölçümünü tamamlayıcısı

Yaşımızın ilerlemesiyle, kemik yoğunluğuna benzer şekilde, kas kütlemizde azalma görülmektedir. Kemikteki madde eksikliğine osteopeni (ileri evre osteoporozda) denilmektedir. Kas liftlerinin azalması ve yeterli miktarda olmamasına sarkopeni olarak adlandırılır.

Son zamanlarda, kasların çeşitliliği tanınmış ve yaşa bağlı kas kaybı durdurmaya çalışılmıştır. Çünkü kaslar hareketliliği sağlamakla birlikte, ayrıca metabolizmayı harekete geçiren ve bağışıklık sistemini canlandıran, çok sayıda doku hormonlarını ve koruyucu etkenleri de oluşturmaktadır. Yaşlılıkla beraber görülen kas kaybı, sadece hareket imkanlarını değil, bağışıklık sistemini de kötüleştirmektedir; hücreyle mitokondrinin enerji santrallerini ve metabolizmayı olumsuz yönde etkilemektedir.

Fiziksel aktivite ile kas, vücudun kan damarlarını gevşeten ve hipertansiyonu önleyen, kendi hipotansif maddeleri serbest bırakabilir. 30 yaşından itibaren yetişkinler her 10 yılda bir ortalama 3 kg kas kaybederler ve menopozdan itibaren bu kayıp yılda bir kilogramın dörtte üçü (750 gr) kadar olabilir.

Kas yoğunluğu nasıl ölçülebilir?

Dexa-Vücut Kompozisyon Bulgusu ve kemik yoğunluğu gibi İkili-Foton-Absorpsiyon Ölçümü (Dexa-Metodu) sayesinde yapılmaktadır. Ölçüm yaklaşık 15 dakika sürer ve kemik yoğunluğu ölçümü gibi aynı cihazla yapılır. Bu sayede tüm vücuttaki kas-yağ dağılım oranı doğru bir görünümü sağlanır. Bu değerler antrenman başarısını belgelemeye yardımcı olunmasını sağlamakla birlikte, diğer yandan da vücudumuzun her yerindeki yağ ve kas oranının gözlenmesine izin vermektedir. Böylece hangi bölgelerin özellikle veya daha fazla antrenmanlı olması gerektiğine dair ipuçları elde edilir.

Kas yoğunluğu ölçümü aynı zamanda tehlikeli karın yağı hakkında da bilgi vermektedir.

Bağırsaklarımızın içinde, vücudun diğer yerlerinne göre daha farklı yağ hücreleri bulunmaktadır. Bunlar abdominal yağ hücreleri veya visseral yağ hücreleri olarak adlandırılırlar ve görevleri insanların kendilerini enfeksiyonlara karşı ilk koruyucu enflamatuvar benzeri maddeleri serbest bırakmaktır. Eğer karın yağı çok ağırlaşırsa, iltihaplı maddeler de vücutta artar ve vücudun kendi dokusuna karşı, kan damarlarına, pankreasa vb. yönlenirler. Bu yüzden bu viseral yağlar aynı zamanda dişlerde oluşan granülomları ile karşılaştırlır.

Sarkopeni nasıl düzeltilip karın yağı azaltılabilir?

Sağlıklı vücut yapısına sahip olmak için yapılması gereken en temel şeyler, çeşitli egzersiz hareketleri, alkol tüketiminin kısıtlanması ve beslenme şeklinin doğru olmasıdır. Bununla birlikte, hormonel bozukluklar da yağ dokusunda bir artışa ve kas kaybından sorumlu olabilir. Bunların arasında tiroid bezi, insülin, şeker metabolizması, safra asitleri, ama aynı zamanda erkek hormonları ve somatotropik hormon bozuklukları bulunmaktadır.  Vücudumuzdaki kas-yağ dağılımı ile ilgili problemler bu teşhisi daha yararlı hale getirir.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?