Her kilolu kadın kısır değildir. Ancak fazla kilo, polikistik over hastalığı ve anormal hormon üretimi ile ilişkili olduğundan bu kişilerde kısırlık görülme ihtimali de vardır.
Polikistik over hastalarında hedef, kilo fazlalığı ve insülin direncinin düzeltilmesiyle, yumurtlama probleminin de ortadan kalkabilir olmasıdır. Bunun yolu ise düzenli egzersiz ve kilo kaybını sağlamaktır. Polikistik over hastalarında kalori kısıtlamalı diet, kral gibi kahvaltı ama fakir gibi akşam yemeği yemek, haftada 3 gün yürüyüş ve egzersizin yaşam tarzı olarak benimsenmesi adet ritminin normale dönmesini pek çok olguda sağlayabilir.
Polikistik over sendromunun uzun vadeli riskleri vardır. İlerleyen yaşlarda koroner damar hastalıklarına yakalanma riski kan yağlarının yüksek olmasından kaynaklı yüksektir. Memede ve rahim içi tabakasında kanser oluşumu daha fazla görülür. Gebelikte yüksek tansiyon ve gizli şekerin ortaya çıkma olasılığı daha olasıdır. Menopozdan sonraki dönemlerde diyabet olma riski de daha artar. Bu nedenle kiloyu ve insülin direncini kontrol altında tutmak önem arz eder.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?