Kadın Yaşamının Evreleri
Kadın yaşamı; 0-11 yaş çocukluk dönemi,11-18 yaş puberte dönemi, puberteden sonra başlayan yaklaşık 30 yıl kadar süren reprodüktif dönem,kadının üreme kapasitesinin ve ovaryumlarındaki hormon yapımının giderek azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı Klimakteryum, premenopozal dönem, menopozal ve postmenopozal dönemleri gibi pek çok farklı evrelerde incelenebilir.
Klimakteryum, premenopozal dönem ile aynı anlamda kullanılan 35-65 yaş aralığını içermektedir. 35-40 yaş dolaylarından başlayan ve 60 yaşına kadar süren klimakteryum premenopozal, menopozal ve postmenopozal dönemleri içine alır. Menopoz ise klimakterik dönem içinde görülen menstruasyonun (adet) kesilmesi anlamındadır.
Menopoz Yaşı:
Ülkemizde kadınlar ortalama 44-48 yaslarinda menopoza giriyor. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 35 yaşından önce olması erken menopoza girildiğini gösteriyor.
Erken Menopoz Belirtileri:
Erken menopozun en dikkat çekici belirtileri, psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlardır. Çeşitli çalışmalar, erken menopoza girme nedeninn %60’ının genetik olduğunu belirtse de hayat koşulları ve yaşam şekli, beslenme biçimi ve stres gibi etkenler de erken menopozda son derece etkilidir..
Hormon Replesman Tedavisi (HRT):
Menopoz döneminde yumurtalıkların üretemediği hormonlar nedeniyle yaşanan sorunlar, eksilen hormonların yerine konmasıyla giderilebilir. Buna “Hormon Replesman Tedavisi (HRT)” denir. Bu tedaviye başlamadan önce kadınların kardiyovasküler hastalıklar, meme kanseri, endometrial kanser gibi hastalıklar açısından iyi bir muayeneden geçmesi gerekmektedir. Çünkü her kadın HRT için uygun olmayabilir ve bu tedavinin de diğer tedaviler gibi kontrendikasyonları vardır.
Buna karşılık, kadın Sağlığı konusunda, kalp hastalığı, meme ve kolorektal kanseri ve postmenopozal kadınlarda osteoporotik kırıkları önlemeye yönelik stratejilere odaklanan Uluslararası Amerikan Kadın Sağlığı Derneği WHI (The Women’s Health Initiative), “postmenopozal her kadına HRT başlanması gerekir” diye onermektedir. Bugün eldeki verilere bakıldığında, postmenopozal dönemde östrojen başlanacak hastaların seçilmesi gerektiği, vazomotor semptomları olan, osteoporoz açısından risk taşıyan hastaya östrojen başlanmasının gerekliliği vurgulanmakta. Kardiovasküler sistem bakımından östrojenin birincil koruma sağlamadığı ve bu amaçla kullanılmaması gerektiği biliniyor. Hastaya östrojen başlamadan önce mutlaka risklerin doğru olarak anlatılması ve her yılın sonunda bu risklerin hasta ile tekrar tartışılması gerekiyor.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?