SEMEN TESTİ

SEMEN TESTİ


1- Kişiye meni analizinin (semen analizi) toplanması ile ilgili olarak yazılı ve sözlü bilgiler verilmelidir. Sperm testi vermeden önce en az 3-4 günlük cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu süre içinde cinsel ilişkiye girilmemesi, bilerek veya bilmeyerek (uykuda vs.) boşalma olmamasıdır.

2- Sperm sayısı artsın diye 3-4 günlük cinsel perhiz süresini uzatıp, 1 hafta, 10 gün cinsel perhiz yapılması yanlıştır. Zira böyle durumlarda sperm sayısı artarken, spermlerin kalitesi ve hareketliliği düşer. Sperm testi için sperm örneği verecek kişinin o anki stresten kurtulup, konsantre olacağı rahat bir ortam sağlanmalıdır. Bunun için, sperm verme işlemi bu iş için ayrılmış özel bir odada yapılmalıdır.

3- Sperm testi için sperm verme işlemine başlamadan önce idrar varsa yapılmalıdır.

4- Sperm testi için laboratuvardan verilen, ağzı geniş steril kabın içine masturbasyon yapılarak sperm verilmeli ve hiç bir şekilde kabın içine dokunulmamalı, yabancı bir madde (su, sabun, krem, sabun, tükürük vs.) karıştırılmamalıdır. Çünkü bu maddeler sperm testi sonucunun yanlış değerlendirilmesine sebep olabilmektedir.

5-Gelen meninin tamamı kabın içine konulmalıdır, kesinlikle hiç bir damlası bile dışarı atılmamalıdır. Eğer yanlışlıkla meniden dışarı akarsa laboratuvara bildirilmelidir.

6-Sperm testi için sperm örneğini, laboratuvar veya hastane dışında bir yerde yapılmak zorunluluğu var ise, sperm yapıldıktan sonra en geç yarım saat içinde, sıcaklığı korunarak laboratuvara ulaştırılmalıdır.

7- Ereksiyon problemi yaşayan hastalara örnek vermeye gitmeden önce uygun dozda ilaç tedavisi veya ilaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda testisten sperm elde etme yöntemleri (MESA/TESA) ile sperm elde edilebilir.

8-Sperm testi sonucuna göre ideal olarak karar verebilmek için ortalama 3 -4 hafta ara ile yapılmış en az 2 farklı sperm örneği incelenmelidir. Özellikle meni örneğinde hiç sperm bulunmadığından kuşkulanılan (azospermik) erkeklerde mutlaka ikiden fazla spermiogram yapılmalıdır.
İnfertilite (kısırlık) şikayeti ile başvuran bir erkekte en az iki spermiogram 2-3 hafta ara ile yapılmasında kesinlikle fayda vardır. Erkekte sperm yapımı 64-72 gün süren bir süreçtir ve sürekli aynı özellikler taşıması beklenemez. Sperm yapımı etkileyen çeşitli faktörlerle sperm yapımı bozulabilir. Ortalama fikir sahibi olmak için birden fazla spermiogram yaptırmak önemlidir. Özellikle azoospermik erkeklerde mutlaka ikiden fazla sperm analizi özellikle santrifüj sonrasındaki çökeltide sperm olup olmadığının incelenmesi gerekir.

10- Baba adayının eşinin doğal yolla gebelik elde edilebilmesi için erkeğin sperm konsantrasyonunda sperm sayısının en az 15 milyon, toplam sperm sayısında da en az 39 milyon olması gerekir. Sperm sayılarının bu birimlerin altında olması, gebelik şansının hiç olmadığı anlamına gelmez. Bu konuda güvenilir ve konusunda uzman doktorlar ile görüşülmeli ve gerekiyorsa tüp bebek tedavisine başlatılmalıdır.

1 Yorum
  1. Barış 5 yıl önce

    Ben 6 ay içinde 3 defa sperm testi yaptım ve ilk test 8 milyon 2 test 12 milyon ve son sperm testi 6 milyon böyle birşey olabilir mi testte yanlışlık olabilir mi

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?