Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük endişesi olan kısırlık, toplumumuzda her 6 -7 çiftten birinde görülmektedir.

Gebe kalamama ile ilgili problemler konusunda güvenilir ve uzman doktorlar tarafından araştırılırken, kadının üreme organlarının sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirip getirmediğine bakıldığı gibi, erkeklerde de herhangi bir cinsel işlev bozukluğu olup olmadığına ve sperm sayısının yeterliliğine de mutlaka bakılmalıdır.

Erkeklerde kısırlığın sebepleri araştırılırken en önemli faktörlerden biri olarak, sperm sayısının da incelenmesi gerekmektedir.
Sperm testi nedir?

Erkeklerin üreme potansiyelini incelemek amacıyla yapılan mikroskobik bir medikal bir tahlil yöntemi sperm testi, erkeklerde meni içerisindeki sağlıklı sperm miktarını ölçmeye yaramaktadır. Bir erkeğin doğurganlığını ölçmek için yapılan en yaygın test semen analizidir.

Semen, sperm ve çeşitli salgı bezlerinden salınan sıvıları içeren yoğun, yapışkan, beyazımsı bir sıvıdır. Ejekülasyondan (boşalma) hemen semen sonra yoğundur. Sonraki 10-30 dakika içinde ise sıvılaşarak akışkan hale gelmektedir. Ejekülasyondan (boşalma) hemen semen sonra yoğundur. Sonraki 10-30 dakika içinde ise sıvılaşarak akışkan hale gelmektedir.

Semen analizi yani sperm testi, 1 yıl boyunca düzenli cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamayan, ‘kısırlık’ yani ‘infertilite’ (kısırlık) tanısı konmuş olan erkeklere uygulanır.

Semen testi sayesinde çocuk sahibi olamayan erkeklerde nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine dair önemli emareler elde edilerek, buna yönelik olarak bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanmaktadır.

Spermiogram testinde temel olarak, sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi olarak 3 kriterde değerlendirilmektedir. Normal bir örnekte her bir parametre eşit derecede önemliyken, bazı özel örneklerde her bir parametre tek tek daha önemli hale gelebilmektedir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?