Tüp bebek sürecinde başarı şansınızı sabah rutininize bu 3 değişikliği yaparak artırın

Sabah saatlerinde hızlı şekilde yaptığınız kahvaltının, duşun farkında olun.

1. İyi Uykunun Önemi
Yapılan araştırmalar sonucunda, iyi ve kaliteli uyku için erişkin bir insanın ortalama sekiz saat uykuya ihtiyacı vardır. Çalışmalar, kaliteli uyku geçiren  kadınların % 14 daha fazla gebelik oranlarına sahip olduğunu göstermiştir.

İyi bir uyku melatonin salgılamanıza neden olur. Melatonin, yalnızca, güçlü bir antioksidan olmakla kalmaz, aynı zamanda melatonin seviyenizin dengede olduğu zaman, tüp bebek sürecinde, yumurtalarınızın kalitesini ve miktarını arttırır. Doğal melatonin seviyelerini yeterli miktarda doğal gün ışığı alarak ve vücudunuzun sağlıklı uyku düzeni ile sağlamanız mümkün.

2. Tüketilen Gıdaların Seçimi
İşlenmiş gıdaları tüketmek, düşük kaliteli yumurta ve embriyoya neden olmanıza sebep olur. Mümkün olduğunca mevsimine göre doğal ve organik beslenmeye çalışın. İşlenmiş karbonhidratlardan kaçının. Tamamen karbonhidrat yemeği bırakın demiyoruz ancak, tam tahıllı karbonhidratları ve proteini yemeye öncelik verin. Yapılan çalışmalarda proteini yüksek, karbonhidratı düşük beslenme şekline sahip kadınların % 67 oranında doğurganlığının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.

Portakal suyu şekerlidir ve içtiğinizde vücudunuz kan şekeri seviyenizi düşürmek için daha fazla insülin üretecektir. Zamanla yüksek miktarda insüline uzun süre maruz kalırsanız, insülin direncine yol açabilir. Bu sadece diyabet gibi sağlık sorunları riskinizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda tüp bebek tedavisi prosesi için hayati olan diğer hormonların nasıl üretildiğini de etkiler.

Sindirim sisteminizi destekleyen portakalı suyu içmek yerine, içerdiği liflerden de faydalanmak için portakalın kendisini yemeği tercih edin

3. Kimyasal maddelere maruz kalma oranınızı azaltın

Birçok şampuan, ftalat ve parabenler gibi kimyasal maddelerle doludur. Şampuanın duşta güzel ve köpüklü olmasını sağlayan şey de bu kimyasallardır. Bu kimyasallar aynı zamanda ‘endokrin bozucuları’ olarak da bilinir, bu da özellikle kadınlarda hormon seviyesini olumsuz etkilemeye neden olabilir. Tüp bebek tedavisi sürecinde, tedavinin başarısı küçük de olsa artırmak için “koku içermez” veya “parabensiz” olan şampuanları kullanmayı tercih edin.
Çamaşır tozlarınızı kontrol edin
Neredeyse koku veren herhangi bir maddenin, bir endokrin bozucu olma potansiyeli olması muhtemeldir. Kullandığınız çamaşır tozları ve yumuşatıcıların bu konuda kısmen etkisi yok sayılmaz.

Bunlar, tüp bebek tedavisi başarı şansını arttırmak için sabah rutininizde yapabileceğiniz birkaç küçük ve kolay değişiklik. Her biri kendi başına çok küçük detay olarak görünse de, bir araya geldiğinde başarı faktörünü artıran olgulardır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?