Gestasyonel diabet normalde doğumdan sonra ortadan kaybolur. Fakat bunu yaşayan kadınların tekrar yaşama olasılıkları daha yüksektir:

– İlk gebeliklerinde yaşayan kadınların gestasyonel diyabet riski daha olasıdır

Tip 2 diyabet – yaşam boyu şeker hastalığı türü

Bebeğinizin doğumundan 6-13 hafta sonra kalıcı Diabet olup olmadığınızı kontrol etmek için kan testi yaptırmalısınız ve her yıl testi tekrarlamanız gerekebilir

Susuzluk hissinde artış, normalden daha yoğun idrara çıkmak ve ağız kuruluğu gibi yüksek kan şekeri semptomlarınız varsa doktorunuzla görüşümeniz önerilir( bir sonraki testiniz olana kadar beklemeyin).
Kendinizi iyi hissetmenize rağmen testleri yaptırmanız önemlidir. Diabetli pek çok hasta semptomları hissetmeyebilir.

Ayrıca Şeker Hastalığı riskini minimize etmek için doktor kontrolü altında sağlıklı kilo vermek, dengeli diyet yapmak ve düzenli olarak egzersiz yapmak da önem arz eder. Bu konularda doktorunuz sizi aydınlatacaktır.

Bazı araştırmalar, Gestasyonel Diabetli annelerin bebeklerinin de diyabet geliştirebileceğini veya bebeğin ilerleyen yaşlarda obezite sorunu yaşama ihtimalini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Gelecek gebeliğin planlanması

Daha önce Gestasyonel Diabet geçirmişseniz ve hamile kalmayı planlıyorsanız, şeker hastası olma olasılığınız oldukça muhtemeldir. Doktorunuz ile gebelik sürecinizi paylaşarak doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı öneriyoruz.
Diabetiniz varsa, gebe kalmadan önce durumunuzun iyi kontrol edilmesini sağlamak için diabet kliniğine sevk edilmelisiniz.

Planlanmamış ancak gebe iseniz ve doğumu gerçekleştirmek istiyorsanız doktorunuzla konuşmalı ve önceki gebeliklerinizde gebelik dabetiniz olduğunu söylemeyi asla ihmal etmeyin.

Testler sonucunda şeker hastalığınızın olmadığı belirlenmişse, ilk ziyaretinizde erken dönem Glukoz Tarama Testi önerilir, normal sonuç çıksa da 24-28. haftalarda tekrar tarama testi yapmanız önerilir.

Alternatif olarak, önceki gebelik diabeti sürecinde yaptığınız gibi parmak delici bir cihaz kullanarak kan şekerinizi kendiniz tarafından test etmeye başlamanız önerilebilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?