Tüp bebek tedavi sürecindeki 2 haftalık bekleyiş çeşitli duygu durumlarını da doğurabilir.

Tüp bebek tedavi sürecindeki aşamalar, genellikle doktorların randevuları, klinik ziyaretleri, enjeksiyonlar, taramalar ve kan testleri, yumurta alımı, döllenme ve sonraki embriyo transferi süreçlerinden geçerken çiftler için stresli ve çoğu zaman telaşlı bir zaman olabilir. Tüm bu aşamalar sonrasındaki 2 haftalık yolculuğun bir sonraki aşaması, iki haftalık bekleme süreci olarak bilinen, hamile kalmayı bekleyen ve hamile olup olmadığınızı öğreneceğiniz, bazen endişe verici bir bekleme durumuna dönüşür.

Infertilite uzmanı olan Claire Tudhope, “Beklemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok” diyor. Bu üçüncü döngüde bekleme süresince tüp bebek sayesinde hamile kalma ya da kalamama konusunda internet üzerinden edinilen veriler umut verici olabileceği gibi kaygı uyandıran bir duygu durumu yaşanmasına neden olabilir.

Heyecan, şüphe, kaygı, endişe, beklenti gibi duygular iki haftalık bekleme sürecinde yaşanabilir. İnternet forumlarında bilinçsizce yazılan her metin strese bağlı uykusuzluğa neden olabilir.  Bekleme aşamasında yapılacak bir şeyin olmaması, zihinsel ve duygusal olarak yük yaratabilir.

İki haftalık bekleme süresinde yaşanan streste kendimizi zorlarız. Bu süreci kabul etmek ve kendimizi bu süreçte anlamaya odaklayarak farklı şeyler ile oyalanmalıyız. Kendimize kendimize daha nazik yaklaşmalıyız. El sanatları, örgü, fotoğrafçılık veya yemek pişirme gibi yaratıcı bir meşgale bulmak, aynı zamanda zihninizi meşgul etmenin harika bir yoludur. Meditasyon veya doğru nefes alma teknikleri hakkında uzmanlaşmış kişiler ile iletişimde olmak ve bu konu hakkında eğitime yönlenmek de bu yolda zihni daha duru ve akışkan hale getiren rahatlatıcı yollar olduğunu unutmamalıyız. Diğer bir yöntem ise, bu süreci birlikte aşmanıza yardımcı olacak, bu süreci daha önce yaşamış ve başarmış kişilerle iletişimde kalmak da süreci olumlu şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://fertilityroad.com/two-week-wait/

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?