1-İnfertilite, vücudun en temel fonksiyonlarından biri olan üreme sistemindeki hasardır. Çocuk sahibi olmak pekçok faktöre bağlı komplike bir süreçtir; Bunun için erkekte olan sağlıklı spermin ve kadındaki sağlıklı yumurtalıkların üretimi; spermlerin yumurtaya erişmesine izin veren tıkalı olmayan fallop tüpleri; sperm, yumurtaları karşılarken dölleme yeteneği, döllenmiş yumurta hücresinin rahime yerleştirilme aşaması ve yeterli embriyo kalitesine bağlıdır.
Sonuç olarak hamileliğin tüm sürecinin devam etmesi embriyonun sağlıklı olması ve kadınların hormonlarının çevresel yeterlilikte olması gerekmektedir Bu faktörlerden sadece biri bozulduğunda kısırlığa neden olabilir.
Diyabet veya lösemi hastalığı ne kadar doğalsa ve bu hastalıklara sahip olduğu için kimse suçlanmıyorsa infertelite için de hiç kimse kınanmamalıdır Ortalama, infertilite vakalarının yaklaşık üçte biri erkek faktörlere, üçte biri kadını etkileyen faktörlere bağlıdır.

2-İnfertil çiftlerin üçte birinin kısırlık problemi her iki partnerin de ortak sorunu olabilmekte ve vakanın yaklaşık yüzde yirmisinin nedeni açıklanamaktadır.
En sık görülen erkek infertelite faktörleri azoospermi (hiçbir sperm hücresi üretilmemesi) ve oligospermidir (yeterli sayıda sperm hücresi üretilmemesi).
Bazen, sperm hücreleri hatalı şekillendirilir veya yumurtaya ulaşmadan ölürler. Nadir vakalarda erkeklerdeki infertiliteye, kistik fibroz veya kromozomal bir anormallik gibi genetik bir hastalık neden olur.
En yaygın kadın infertilite faktörü, bir ovulasyon bozukluğudur. Kadın infertilitesinin diğer nedenleri arasında, Kadın infertilitesinin diğer nedenleri arasında, kadınlarda pelvik inflamatuvar hastalık veya endometriyoz (yapraklara ve kistlere neden olan bazen ağrılı bir durum) olduğunda ortaya çıkabilen tıkanmış fallop tüpleri sayılabilir. Doğuştan gelen anomaliler (doğum kusurları), uterus ve miyomun yapısını içerir ve tekrarlanan düşükler ile ilişkilidir.

3-Korumasız cinsel ilişkiden bir yıl sonra gebelik sağlayamayan çiftlerin genellikle tıbbi yardım çağırmaları önerilir. Doktor, genel sağlık durumlarını belirlemek ve infertiliteye neden olabilecek fiziksel bozuklukları değerlendirmek için her iki ortağın fizik muayenesini yapacaktır. Genellikle cinsel alışkanlıklar hakkında cinsel ilişki olup olmadığını belirlemek için genellikle iki taraf birlikte görüşülür.
Bu noktada herhangi bir neden belirlenemiyorsa, daha spesifik testler önerilebilir. Kadınlar için vücut ısısı ve ovülasyon analizi, fallop tüpleri ve rahim röntgenleri ve laparoskopi tetkikleri yapılır. Erkekler için, ilk testler semen analizine odaklanır.

4- Yüzde 85-90 oranında çoğu infertilite vakasında ilaç gibi geleneksel tedavi yöntemi ya da üreme organlarının cerrahi onarımı ile olumlu sonuçlar görülmektedir.

5-Tüp bebek tedavisinde kendi biyolojik bebeklerini yapma şansı olmayan tıkalı fallop tüplerine sahip veya fallop tüpleri hiç olmayan kadınlara ya da düşük sperm sayısına sahip erkeklere bebek evlat edinme konusunda öneride bulunulur.
Tüp bebek IVF tedavisinde yumurtalar yumurtalıktan ameliyatla çıkarılır ve bir Petri kabında vücudun dışındaki sperm ile karıştırılır Yaklaşık 40 saat sonra, yumurtaların sperm tarafından döllenip döllenemediği ve hücrelere bölünmediği incelenir Bu döllenmiş yumurtalar (embriyolar) kadının rahmına yerleştirilir, böylece fallop tüpleri bypass edilir.
Tüp bebek IVF tedavisi, 1978’de ilk kez tanıtıldığından beri medyanın ilgi odağı halinde. Ancak aslında Birleşik Devletler’deki kısırlaştırma tedavisinin yüzde beşinden daha azını oluşturuyor.

6-Birleşik Devletler’de Tüp bebek IVF tedavisinin ortalama maliyeti 12.400 dolardır. IVF, sofistike laboratuvar ve ekipmanlar ile konusunda uzman profesyonel medikal ekip aracılığıyla yapılan oldukça hassas tıbbi bir işlemdir Tedavinin olumlu sonuçlanması ve başarıya ulaşması için tekrarlanması gerekebilir.
IVF ve diğer destekli üreme teknolojileri ucuz değilken, ABD sağlık masraflarının sadece yüzde üçte birini (% 0.03) karşılar.

7 -IVF ABD’de 1981 yılında tanıtıldı. Yardımcı Üreme Teknolojisi prosedürleri (IVF, GIFT, ZIFT ve bunların kombinasyon prosedürleri) sonucunda, 1985 yılından 2006 yılı sonuna dek ABD’de neredeyse bir milyon bebek doğdu. IVF in şuan ART, GIFT, ZIFT ve bunların kombinasyon prosedürlerinin yüzde doksan dokuzunu oluşturmaktadır. Herhangi bir ayda üreme sağlığına sahip bir çiftin bir gebelik elde etmesi yüzde 20 şansken 2005 yılında IVF için ortalama canlı doğum oranı, % 31.6’ydı.
2002’de ABD’de doğan her yüz bebekten yaklaşık bir tanesi ART uygulaması ile dünyaya geldi ve bu eğilim bugün de devam ediyor.

8-Infertilite genellikle bir çiftin karşılaştığı en sarsıcı olaydır. Çocuk sahip olmak için yapılan tedavi süreci uzadıkça ciddi şekilde duygu bozukluğuna neden olabilir Tıbbi kararların çokluğu ve infertilitenin getirdiği belirsizliklerle başa çıkılması, çoğu çift için duygusal bir karışıklığa neden olabilir. Birçok çift kaygı, depresyon ve kontrolden çıkma ya da izole olma hissi yaşarlar. Daha fazla bilgi için Kısırlığın Psikolojik Bileşeni Hakkında Sık Sorulan Soruları görüntüleyin.

9- Çoğu yumurta, binlerce normal sperm içeren bir kültür çanağına konulduğunda döllenecektir Bu sürece tüp bebek veya IVF olarak isimlendirilir IVF için normal işleyen sperm olmadığında, tek bir canlı sperm her bir yumurta içine enjekte edildikten sonra genelikle döllenme görülür Buna da “Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu” veya “ICSI” denir Nadir durumlarda, muhtemelen yumurta veya spermlere özgü bir probleme bağlı olarak döllenme ICSI ile bile gerçekleşmez. Bu vakalarda, verici sperm veya verici yumurta kullanımı genellikle döllenme ile sonuçlanır.
Tüp Bebek doktoru ve IVF laboratuar personeli, yumurta döllenmesi için en uygun yaklaşımın ne olacağı konusunda size yardımcı olacaktir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?