Histerosalpingografi (HSG); rahim içinin yani Uterin kavitenin şeklini ve tüplerin açıklığını değerlendirmek için, uterus içerisine kontrast madde verilmesini takiben floroskopik gözlem altında grafi çekilerek yaplan bir görüntüleme yöntemidir. Görürüntülemede X-ışınları kullanılır. HSG ile servikal kanal olarak isimlendirilen rahimağzı kanalındaki tıkanıklıkları, rahim içindeki yapışıklıkları, rahimde doğuştan gelen şekil bozukluklarını veya Fallop tüplerindeki, tıkanıklık ve bozuklukları araştırmak için yapılır.
Rahim ve tüplerin radyolojik olarak görüntülemesini takiben tüplerin içindeki küçük yapışıklıkların açılabilir. İnfertilite sorunu yaşayan bir kadında diğer parametreler normal ise HSG çekiminden sonraki 3 ayda gebelik oran

Histerosalpingografi (HSG)

Histerosalpingografi (HSG)

ları artmaktadır. Bu nedenle HSG’nin tanı yanında tedavi edici etkisi de olabilir.

Rahim filmi ismi de verilen Histerosalpingografinin adet bitiminden bir kaç gün sonra yapılması tercih edilir. HSG adetliyken çekilmez. Çekim sonrası olası bir enfeksiyon riski için antibiotik kullanımı önerilir. Yeni yöntemler ve doğru ellerde yapıldığında çok az ve çok kısa süren bir rahatsızlık yapabilir.

Kısırlık tanısının ABC’inde HSG, kadına transvajinal ultrason ve kanda hormon testlerinin yapılması ve erkekte sperm analizinin yapılması kadar önemlidir. HSG dahil bu yöntemlerle kısırlığa neden olabilecek sebeplerin yaklaşık %85’i ortaya konmuş olur.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?