Hamile olma ihtimalim var mı? Diyelim ki regli dönemi normal seyir halinden farklı çalışmaya başladı ve regli olamıyorsunuz, hemen aklınıza ilk gelen soru; hamile kalma durumuyla karşı karşıya kalma ihtimalinizdir. Farklı duygulara kapılacağınız bu hal için, uzmanlarımız erken gebelik semptomlarını sizin için kaleme aldı.

 1. Koku Duyusunda Keskinlik:Erken gebelikte ilk ve en belirgin semptomlarından koku duyunuzun normalden çok daha artmış olmasıdır.
 2. Regl Döneminde Gecikme ya da Regl Olamama:Hemen hemen her kadın bu durumda gebelik ihtimalini düşünür. Bu da erken semptomlardan biridir.
 3. Göğüslerde sızı ve hassasiyet:Meme hassasiyeti, gebe kalındıktan birkaç gün sonra başlayabilir ve çoğu zaman gebelik süresince hissedilir
 4. Hafif kanamalar:Kadınların %30 kadarı, döllenmeden 6-12 sonra gelişen embriyonun rahimee implante olduğu(yerleştiği) dönemde hafif kanama veya lekelenme yaşar.

  5. İdrara Çıkma:Birçok kadın, tuvaleti döllenmeden iki ile üçüncü haftasından itibaren daha sık kullanma ihtiyacı duyar

  6. Aşırı Yorgunluk Hissi: Anne adayları, gebeliğin erken döneminde(ve daha sonra hamilelikleri sürecinde de) halsizlik ve yorgunluk hissederler.

  7. Mide Bulantısı Hissi: Hamileliğin 6. haftasına dek sabah bulantıları yaşanmayabilir. Yine de bu durum kişinin bünyesine göre değişiklik gösterebilir.

  8. Şişkinlik Hissi: Gebeliğe bağlı artmış olan progesteron seviyeleri sindirimi yavaşlatarak şişkinliğe neden olabilir.

Kaynak: https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/early-pregnancy-symptoms-video/

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?