Bilim adamları, spermde DNA hasarı tespit edilemeyen nedenlerden oluşabilir.

Tekrarlayan düşükler tecrübe eden çiftlerde sperm sağlığının gözden geçirilmesi için bir takım testler yapılması gerekebilir.  Bazen sperm sağlığı da, bu üzücü olaya neden olan bir faktör olarak görülebilir.
Tekrarlayan düşükler yaşayan çiftlerde genellikle eğilim kadının bağışıklık sistemi veya enfeksiyondan kaynaklandığı düşüncesindedir. Imperial College London’daki bilim adamları tarafından yapılan bir çalışma, düşük yapmanın, özellikle test edilmemiş olmaları durumunda erkeğe bağlı bir sorun olabileceğini öne sürüyor.

Geleneksel tıpta, tekrarlayan gebelik kaybı nedenlerini ararken kadınlara odaklanılması ve erkeklerin sperm sağlığının es geçilmesi daha yaygındır. Buna karşılık yapılan çalışmalarda, spermin sağlıklı olması plasenta oluşumunda fetusa oksijen ve besin tedariki için azımsanmayacak öneme sahip olduğu anlaşılmıştır.

Eşleri 20 haftalık gebelik öncesi tekrarlayan düşük yaşayan 50 erkek üzerinde gerçekleştirilen araştırmada incelenen erkekler üzerinde yapılan testlerin sonuçları neredeyse aynıdır. Yani sperm dnalarında ortaya çıkan bozukluk oranının yüksek olması. Clinical Chemistry dergisinde bu konuyu ele alan araştırmacılar, bu durumun, spermin bakterilerden ve enfeksiyonlardan korunması için spermadaki hücrelerin oluşturduğu reaktif oksijen türlerine bağlı olduğunu söylüyorlar. Yeterince yüksek konsantrasyonlarda, moleküller sperm hücrelerine önemli ölçüde zarar verebiliyor. Normal semen parametrelerine rağmen, Tekrarlayan Gebelik Kayıpları veya tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan çiftlerde yüksek sperm DNA anormallikleri tespit edilebilir.

Obezite de kısırlık sorunlarına da neden olabilir. Vücuttaki yüksek yağ seviyeleri reaktif oksijen türlerinde bir artışı tetikleyebilir.

Eşleri tekrarlayan gebelik kaybı tecrübe eden erkeklerde, yaş ve kilo reaktif oksijen türlerinin seviyelerini etkileyebilir ve bu probleme neden olan faktörler arasında sayılabilir. Bununla birlikte yapılan çalışmalar, ilerleyen yaşlardaki erkek gruplarındaki hormon seviyeleri, sperm kalitesi ve menide yüksek seviyelerde reaktif oksijen türleri düşük yapma riskini artıran nedenler arasında gösterilebilir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?