Utah Üniversitesi’ndeki  araştırma ekibi, radyasyona uzun süre maruz kalmanın spermi sürekli olarak, zaman içinde yok ettiğini kanıtlamıştır.

Journal International dergisinde yayınlanan araştırmada, 10 kişi üzerinde yapılan çalışmada spermin hareketliliğinin veya normalde yumurtayı döllemek için bir yumurtaya doğru hareket kabiliyetinin, cep telefonlarına maruz kalmayan erkeklerde, spermlerinin% 50 ila% 85’i normal iken, elektromanyetik radyasyona maruz kalanlarınkinin ise,  ortalama% 8 oranında düştüğü belirtilmiştir.

Araştirmaci Fiona Mathews cep telefonunu pantalonunda taşıyan erkeklerin sperm kalitesinin olumsuz etkileyebileceğini öne sürüyor. Yani, bir erkeğin cinsel organlarına yakın mesafedeki telefonlar, sabit bir süre boyunca sperm sayısını düşebiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde gebe kalmaya çalışan çiftlerin tahmini% 10 ile % 15’i kısırdır. Peki Cep telefonunun pantalonda taşınması kısırlığa neden olabilir mi?

Utah Sağlığı Üniversitesi’nde erkek fertilitesi (kısırlığı) ve androlojisi uzmanı olan Hotaling, erkek üretkenliği ve cep telefonu maruziyeti arasındaki bağlantıya bakarak yapılan önceki çalışmalarda bazı olası kusurlara dikkat çekiyor.

Sperm sayımı her zaman değişmektedir, yani saatten saate, günden güne, aydan ayağa değişmektedir. Öte yandan, bu savı kanıtlamak için, erkeklerin sperm kalitesinin uzun bir süre izlenmesi gerekecektir. Erkek infertilitesinde (kısırlık) en önemli üç unsur vardır. Bunlar; yaş, diyet ve egzersiz. Ancak bunların yanı sıra, radyasyon yayan cep telefonlarını üreme organlarının yanında yani pantalonlarında taşıyan erkekler için şunu diyebiliriz ki çalışmaların çoğunda üreme hasarı, sperm hareketliliği ve canlılığın yanı DNA hasarının indüklenmesi ile karakterize edilmiştir. Aktif yüzme sperminin miktarını ve kalitesini analiz ettik ve azaldığını tespit ettik. “Bunun spermlerin telefon ve elektromanyetik aktiviteler tarafından ısıtılmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Şeklinde açıklamada bulundu.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?