Yeterli D Vitamini alan kadınların polistik over sendromundan dolayı yaşadığı kısırlık (infertilite) sıkıntısı azımsanmayacak derecede azalıyor.

Amerikan Üreme Derneği’nde açıklanan sonuçlara göre, Poliskistik Over Sendromu tedavi edilmediği takdirde, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol gibi uzun vadeli komplikasyonlara ve ovülasyon eksikliğine bağlı infertiliteye yol açabilir. Polistik Over Sendromu, üreme çağındaki kadınların %5 ile 10’u arasında hormonal bir bozukluk olarak göze çarpıyor. İnfertilite tedavisi gören kadınlar yeterli D vitamini takviyesi aldığında %40 oranında iyileşme sağlıyarak hamile kalma oranlarını artıyor.

Önceleri, D vitamini, kalsiyum emilimi ve kemik bütünlüğü üzerindeki etkisi üzerine daa çok araştırma kaynağı olarak görülmüştür. Ancak son birkaç yıldır yapılan araştırmalarda, doğurganlık gibi diğer biyolojik süreçlere olan etkisi de göz önünde bulundurulmuş ve ureme içinde değerli olduğu anlaşılmıştır.

İki büyük ölçekli klinik çalışmanın (PPCOS II ve AMIGOS) sonuçlarını karşılaştırıldığında, üremeye yardımcı olan ilaçların, PCOS ve Tanımlanamayan Infertilitesi olan kadınlarda gebelik oranlarının iyileştirme üzerindeki etkinliğini incelemiştir. Vücut kitle indeksi, ırk, yaş, metabolik işlevin belirteçleri incelenen  1000’den fazla katılımcıdan elde edilen datalar, Polistik Over Sendromu’na bağlı kısırlık sorunu olan kadınlarda  D vitamini eksikliğinin, gebe kalma olasılığını azalttığı gözlemlenmiştir. Açıklanamayan İnfertilitesi olan AMIGOS çalışmasında, D vitamini eksikliği ve üreme tedavi sonuçları arasında bir ilişki görülmemiştir.

Çalışmanın en önemli bulgusu ise  Polistik Over Sendromu’na bağlı kısırlık sorunu olan kadınlarda  D vitamini eksikliğinin önemli derece etkili olduğu, açıklanamayan İnfertilitesi olan kadınlarda ise, fark edilir bir sorun oluşturmadığıdır.

Bu bağlamda, araştırma sonucu, D vitamini eksikliğinin, infertilite nedeninin ne olduğuna bağlı olarak önem arz ettiği vurgulanmıştır. D vitamini aksikliği ve infertilite yani kısırlık nedenini ile ilgili daha fazla araştırma yapılması öngörülmüştür.

 

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171106085919.htm

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?