Amerikan Perinatoloji Dergisi’nde de yayınlanan, Texas Tıp Fakültesinde yapılan yeni bir çalışma, hekimlerin giydiği beyaz önlük en ikonik sembollerden biri olsa da, beyaz önlüğün, hasta memnuniyetini etkilemediğini ortaya koymuştur.
Geçmişe yönelik  çalışmalar, doktor önlüğünün, hasta memnuniyetini, hasta ile hekim arasındaki  iletişim kalitesini, aynı zamanda güven telkini ile bağlantılı olduğu gösteriyordu.
Araştırmacılar, beyaz doktor önlük giymenin, doğum yapmış anneler arasında hekim-hasta iletişimi ve memnuniyetini etkileyip etkilemediğini gözlemlemek için çalışma yaparlar. Dr. Mauricio La Rosa önderliğinde taburcu olan hastalarda yapılan anket sonucunda, beyaz önlük giyen ve giymeyen doktorlar arasında hizmet anlamında bir fark yaşanmadığı tespit edilmiştir. Hastaların %40nın doktorun önlük giyip giymediğine dikkat etmediğini, hatta hatırlamadığın bildirmiş; Ne hasta memnuniyetinin ne de doktor hasta arasındaki iletişimdeki güvenin beyaz önlük giyme ile alakalı olmadığı gözlemlenmiştir. Doktorun samimiyeti, hasta ile olan iletişiminin sembollerdenden daha etkili olduğunu göstermektedir. Dr. Mauricio La Rosa, ABD’deki tüm hastane yatışlarının %25’i kadın doğum ile ilgili olduğu  bu nedenle doğum sonrası ebeveyn memnuniyetini artıran her türlü müdahalenin sağlık hizmetleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabildiğinin önemine dikkat çekmiştir.
Alıntıdır:
https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180809125606.htm
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?