vajinal akıntı

vajinal akıntı


Adolesan dönemi (ergenlik dönemi) ile birlikte fizyolojik olarak vajinal akıntı yoğunlaşır.
Fizyolojik vajinal akıntı, rahim ağzı salgılarıyla birlikte kendini sürekli olarak yenileyen vajina dokusundaki artıkların atılmasından ibarettir. Bu açıdan bakıldığında fizyolojik akıntının
aslında önemli bir işlevi olduğu söylenebilir. Bu akıntının miktarı rahim ağzında bulunan salgı hücrelerinin sayısı, rahim içi araç kullanımı, kadındaki östrojen ( kadınlık hormonu) miktarı ile doğru orantılıdır.
Vajinal akıntı, adet siklusunun değişik dönemlerine göre de farklı karakter gösterir. Örneğin siklusun ilk 2 haftası, östrojen hormonu hakimiyetine bağlı süt renginde iken, yumurtlama zamanı, şeffaf uzayan tarzda bir akıntı olur. Yumurtlamadan sonraki 2 haftada progesteron hormonu hakimiyetinde koyu kıvamda yapışkan bir akıntı olur. Her akıntı bir hastalığı işaret etmeyebilir. Adet döngüsünün belli dönemlerinde, şeffaf, kokusuz, herhangi bir yakınmaya yol açmayan akıntı doğaldır, bir hastalığa işaret etmez. Hormonların etkisiyle oluşan bu tür akıntılar, kendiliğinden geçer.

Adet dönemi öncesi ve sonrasında görülen akıntılar dışındaki kokulu, sarı-yeşil, köpüklü, kanlı, peynir ve süt kesiği şeklindeki akıntılar patolojik kabul edilir. Vajinal akıntı renkli (sarı, yeşil), kokulu, beyaz peynir parçaları şeklinde ise, yanma, kaşıntı ve cinsel ilişkide rahatsızlığa yol açıyorsa altta bir patojen etken söz konusudur. Eğer akıntı kanlı, et suyu renginde ise akla kadın organları kanserleri gelmelidir. Vajinadaki normal bakteri dengesindeki herhangi bir değişiklik, akıntının kokusunu, miktarını ve rengini değiştirebilir.

Vajinal akıntıda ilk akla gelen etken enfeksiyon oluşturan mikroplardır. Daha az oranda rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanallarının kanserleri akla gelmelidir.

Anormal akıntı neden olur?

Antibiyotik ya da steroid kullanımı

Bacterial vaginosis (Gebelikte ya da çoğul partner durumunda sık rastlanan bir bakteriyel enfeksiyondur.)

Doğum kontrol hapı kullanımı

Rahim ağzı kanseri

Şeker hastalığı

Mantar enfeksiyonları

Vajinal duş, sabun, jel kullanımı

Vajinanın irritasyonuna neden olan durumlar

Menopoz

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?