Çiftlerin bu sorumluluğu alabilmeleri için, ruhsal olarak kendilerini hazır hissetmenin yanı sıra; evliliğinden, ekonomik koşullarından, iş ve ev içindeki huzurundan emin olması gerekir. Çünkü ebeveyn süreci bir kez başladıktan sonra geri döndürülemeyen ve ömür boyu süren bir süreçtir. Ruh sağlığı yerinde bir çocuk yetiştirmenin birinci koşulu hazır olduğunuz ve istediğiniz zamanda ebeveyn olmaktır. Bir bebeğin istenerek, hazır olarak dünyaya gelmesi, çocukluk ve erişkinlik dönemindeki ruh sağlığını etkileyecektir. Aynı zamanda anne babaların bu işlevlerini sağlıklı ve doğru yapabilmelerinin temelini oluşturur.

Öte yandan, kısırlık nedeniyle tüp bebek tedavisine başlayan kadınların %65’nin, 35 yaşından büyük olması ise gebelik şansını azaltmaktadır. Yaşa bağlı yumurta rezervinin düşüklüğü ve döllenme sırasında yumurtanın bölünmesinde ortaya çıkan sorunlar gebelik şansını azaltmaktadır. Genetiği bozuk olan embriyoların büyük bir kısmı ise rahime tutunamamakta ve tüp bebek tedavisinde başarısızlığın en büyük sebeplerinden biri olmaktadır.

Özellikle kadınlarda 35 ile 37 yaşından sonra yumurta rezervinin de azalmasına bağlı olarak bazı hormonal değişiklikler olabilmektedir. Genç çiftler 1 yıl denemenin ardından kendiliklerinden hamile kalamıyorlarsa, tedaviye güvenilir uzman desteği alarak başlamaları gerekiyor. Ancak gebelik 40 yaş ve sonrasındaki 6 ay içinde gerçekleşmiyorsa tetkik ve tüp bebek tedavisine zaman geçirmeden başlamak gerekiyor.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

İletişim

Bize bir e-posta gönderebilirsiniz, en kısa sürede size geri döneceğiz.

Gönderiliyor

2018 © Erasmus Üreme ve Kadın Sağlığı.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?